Srbija
13. 07. 2024. 15:56 4
REKORDER U ovom gradu u 15 sati bilo je 40 stepeni!
Vrelina u celoj zemlji ne posustaje. I ove subote je sunčano i veoma toplo. Samo su posle podne na jugozapadu zemlje ponegde mogući kratkotrajni pljuskovi sa grmljavinom, a najviša temperatura dostigla je i 40 stepeni.
Ćuprija "rekorder" - u 15 časova izmereno 40 stepeni
Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, u 15 časova najtoplije bilo je u Ćupriji, gde je izmereno 40 stepeni.
Stepen niže zabeležen je u Novom Sadu, Smederevskoj Palanci, Kruševcu, Nišu i Leskovcu.
U Somboru, Paliću, Kikindi, Kragujevcu, Velikom Gradištu, Negotinu, Kraljevu i Zaječaru izmereno je 38 stepeni.
U Beogradu je u 15 časova bilo 37 stepeni, koliko je izmereno i u Zrenjaninu, Banatskom Karlovcu, Kuršumliji i Vranju.
Kombinujte ventilator i klimu
Kako biste "preživeli" ove visoke temperature, ako imate ispravan klima-uređaj, vredi pokušati da ga podesite na manje hlađenje, odnosno višu temperaturu, a dodate venilator.
Ovaj pristup bi mogao da učini čuda vašem letnjem računu za struju. Verovatno ćete se osećati potpuno isto kao da je klima uključena na najnižu temperaturu.
Prognoza vremena od 17. do 21. jula
Manji pad temperature očekuje se od srede, 17. jula i to prvo u severnim, zapadnim i centralnim predelima Srbije, ali će se i dalje zadržati veoma toplo vreme.
Uz lokalni razvoj oblačnosti, retka i izolovana pojava pljuskova sa grmljavinom očekuje se tek ponegde na jugozapadu zemlje.
Apel lekara
Lekari apeluju i na hronične bolesnike i na one zdrave da izbegavaju izlaganje direktnom suncu, od 10 do 17 časova, da se zaštite od UV zračenja i da se redovno hidriraju.
Preporučuje se boravak u hladovini ili klimatizovanim prostorijama
Dalji porast maksimalne dnevne temperature vazduha neće pogodovati hronično obolelim i osetljivim osobama.
Srčanim bolesnicima se savetuje poseban oprez. Meteoropatske reakcije su moguće u vidu malaksalosti i glavobolje.
Preporučuje se boravak u hladovini ili klimatizovanim prostorijama (naročito u periodu od 11 do 17 časova), kao i primena adekvatnih mera zaštite od UV zračenja.
Preporučljivo je korišćenje preparata sa zaštitnim faktorom u svim vremenskim uslovima, u svakoj sezoni. Trebalo bi koristiti faktor zaštite od sunca SPF-30 i više, koji štiti od UVA i UVB zračenja.
Kada je reč o odeći, preporučuje se nošenje kapa i šešira sa širokim obodima i odeća svetlih boja, od prirodnih materijala, po mogućstvu sa dugim rukavima, ili specijalna odeća sa zaštitnim faktorom (odeća sa "UPF – ultraviolet protection factor" oznakom).
Preporučuje se i nošenje naočara sa 100 odsto UVA/UVB zaštitom, ali i kozmetika i kontaktna sočiva koja nude UV zaštitu. Treba izbegavati solarijume, jer se u njima koriste UVA zraci.
Iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture poručuju poslodavcima da vode računa i prilagode rad zaposlenih tokom toplotnog talasa.
Komentari 4
ostavi komentar