Region
15. 07. 2025. 19:04 0
Dostavljačima kod suseda DOGORELO: Ovo je ROBOLASNIŠTVO, idemo na protest
Dostavljači "Wolta" u Hrvatskoj izlaze na protest.
- To je robovlasništvo. Neki koji rade preko agregatora ne mogu da skupe ni 500 evra - rekao je organizator protesta Volta za Novu TV.
- Okupićemo se na Velesajmu, krenuti oko 10 i oko 11 sati biti ispred kancelarije Wolta. Krenućemo zajedno automobilima, skuterima i biciklima, a ispred kancelarije će biti održan govor i nadamo se da će nas pustiti unutra - rekao je Nader Vahš, jedan od organizatora protesta koji će u četvrtak biti održan u Zagrebu.
Žale se na smanjene zarade
Nadaju se da će Wolt aplikacija tokom celog dana biti blokirana, kao što je bio slučaj za vreme nedavnog štrajka, i očekuju da će im se pridružiti i radnici drugih dostavnih aplikacija. Doći će sa 12 zahteva, a Vahš je izdvojio one najvažnije.
- Želimo da se vrati prethodna cena rada – da start bude 2 evra. Pre je start bio 14,5 kuna (Oko 1.92 evra). Sada je 1,37 evra za automobile, a za bicikle još manje. Takođe tražimo da se prvih pet kilometara plaća 40 centi po kilometru, a svaki sledeći 60 centi. Umesto da nam povećaju naknade zbog inflacije, kao što su to uradili za restorane i kupce, nama su ih smanjili - objasnio je.
Tvrdi da su i domaćim i stranim radnicima zarade u nešto više od godinu dana skoro prepolovljene.
- Ranije bismo za 10 sati dnevno, pet ili šest dana nedeljno, zarađivali 2000 evra bruto, od čega bi nam ostajalo oko 1300 evra neto. Sada je za isto radno vreme prosečna neto plata oko 800 evra“, tvrdi Wahsh.
Previše radnika, premalo dostava
Problem je, dodaje Vahš, i u tome što sada ima previše radnika, pa niko ne može dovoljno da zaradi.
- Nema dovoljno dostava. Ako nemaš dostavu, to se ne računa kao radno vreme. Sada moramo da radimo 12 do 14 sati. To je robovlasništvo. Neki koji rade preko agregatora ne mogu da skupe ni 500 evra plate - rekao je.
- Agregatori u oglasima tvrde da dostavljači imaju osam sati radnog vremena dnevno. Imaju – ali to je efektivno vreme u dostavi, a dostava više nema kao nekada. Mi tražimo da radno vreme počne kada se u aplikaciji prijaviš da si počeo da radiš i završi kada se odjaviš - dodao je.
Traže ukidanje posrednika
Komunikacija radnika je loša i sa Voltom i sa posrednicima.
- Prema našim procenama, stranih radnika je oko 80% i oni rade preko agregatora, dok mnogi domaći rade preko svojih firmi. Problem je što je strancima zaposlenje vezano za ostanak u Hrvatskoj. Njima je teško da se žale na platu ili da štrajkuju duže jer u slučaju otkaza moraju hitno da nađu novi posao ili će biti deportovani - objasnio je Vahš.
- Radnici nemaju ni osnovno zdravstveno osiguranje. Može vam se nešto desiti u parku dok čekate dostavu i niste osigurani. Osiguranje imate samo za vreme dok ste u dostavi. Osim toga, agregatori ne plaćaju više za rad po kiši, praznicima ili noću. Naplate više kupcu, ali nama ne daju ništa više - rekao je.
Zbog toga, između ostalog, organizatori protesta traže ukidanje posrednika i direktnu saradnju sa Voltom.
- Onda Volt neće zapošljavati ljude koji mu nisu potrebni, nego samo one koji jesu. Naravno, Volt neće preuzeti sve radnike koji su kod posrednika, ali verujem da će mnoge uzeti jer stalno traže nove dostavljače - zaključio je Vahš.
Komentari 0
ostavi komentar