Region

[ Izvor: Mediji ]

27. 05. 2025. 13:12 0

Hrvatsko ostrvo podseća na Jugoslaviju 80-ih: Vreme kao da je stalo (VIDEO)

Pet sati trajektom od Splita - a svetlosnim godinama daleko od klubova na Hvaru - ostrva Lastovskog arhipelaga sa šumovitim brežuljcima, plažama u hladu borova i prozirnim morem vrve od netaknute prirode.

Novinarka Gardijana Meri Novaković prenela je svoje iskustvo o ovom prelepom mestu:

Uz Roberta Crnkovića, penzionisanog vojnog oficira koji je postao profesionalni ornitolog i više puta godišnje posmatra ptice ovde, i Aleksandru Horvat, glavnu čuvaricu parka prirode, dobijam ubrzani kurs o ptičjem svetu i biodiverzitetu Lastova. Robert pokazuje udesno: "Gledaj - galebovi! Možeš da ih vidiš kako njuše vodu. Traže hranu".

Pominje da se upravo te ptice gnezde na ostrvcetu koje se vidi iz mog apartmana.

- Možda noću čuješ njihove pozive koji zvuče kao bebin plač... Misterija rešena - navodi.

Ovde, na jednom od najudaljenijih naseljenih ostrva Hrvatske - sledeća stanica, Italija - otkrivam tajne Lastova. Vreme usporava na toj terasi dok posmatram svakodnevni život u zalivu Zaklopatica - ribari čiste ulov, starije gospođe se smejulje posle vinskog ručka, dečaci upravljaju čamcima i vezuju ih za obalu. Merdevine i stepenice duž rive pretvaraju zaliv u jedan veliki bazen, a ja skačem u kristalno čistu vodu. Na horizontu se vidi veća i užurbanija Korčula.

Na severnoj obali, šumovite litice i ostrvce na kom žive galebovi pružaju prirodno utočište zalivu Zaklopatica. Tri restorana na vodi imaju odličnu posetu među nautičarima.

Osećam koliko je Lastovo krhko, i koliko se trude da ga zaštite od sudbine drugih prekomerno izgrađenih delova hrvatske obale i ostrva.

Jedna od mera za očuvanje morskog ekosistema, naročito posidonije, jeste sistem „ekološkog sidrenja“, gde se koriste bove umesto sidara. Ulazak u arhipelag se naplaćuje, a rendžeri motre na ilegalni ribolov i ronjenje, dok održavaju oko 200 kilometara pešačkih staza na ostrvu koje je 70% pokriveno šumom.

I pored statusa zaštićenog prirodnog parka, strahuje se da bi se situacija mogla promeniti. Diana Magdić iz turističke kancelarije brine da zaštita možda nije dovoljna i procenjuje da Lastovo ima još oko deset godina pre nego što pohlepni investitori ostanu bez drugih opcija i okrenu se ovom ostrvu. Za sada, Lastovo ostaje netaknuto i prelepo.

Lastovo se ne nalazi direktno na obali - naselje je smešteno nekoliko stotina metara u unutrašnjosti, što je u prošlosti bilo korisno kada su gusari terorisali lokalno stanovništvo. Kamene kuće iz 15. i 16. veka sa šarenim kapcima stoje među vinogradima, maslinjacima, voćnjacima i baštama čiji se plodovi nalaze na tanjirima lokalnih restorana - ili se razmenjuju među komšijama.

Na južnoj obali, ogromni poluostrvski prst u obliku zapete, obrasli žbunjem i stenama, obgrljuje mirne vode Skrivena Luke - doslovno: "skrivena luka". Tu se nalazi Porto Rosso, restoran i nautički centar sa brojnim terasama koje vise iznad plaže u hladu borova. Iako je sredina juna, letnja sezona još nije počela, pa uživamo u izobilju praznog prostora za opuštanje posle izvrsnog rižota sa morskim plodovima. Posmatrajući more i kupajući se u bistroj vodi, prepuštamo se potpunom miru.

Lastovo to čini ljudima. Kada se selimo iz Zaklopatice i prelazimo mali most do Prežbe - jedinog drugog naseljenog ostrva u arhipelagu - odmah se zaljubljujem u ogromnu terasu punu cveća našeg prostranog apartmana sa pogledom na zaliv Malo Lago u selu Pasadur. Atmosfera je mirnija nego u Zaklopatici, a tihi zaliv više liči na kanal, okružen šumovitim brežuljcima.

- Moraćeš da me vučeš odavde - upozoravam muža.

Uvalice u hladu borova skrivene su duž razvedene obale Prežbe, ispunjene starim vojnim tunelima i bunkerima iz vremena dok je Lastovo bilo vojna baza zatvorena za turiste (do 1988). Iako nas plaže mame, ponovo nas osvaja jednostavnost skoka sa sunca obasjane rive u bistru vodu.

Do Lastova se stiže za pet sati trajektom iz Splita (uz presedanje), i za tri sata katamaranom iz Dubrovnika (nakon čega ste upućeni na jedini autobus - tj. kombi - na ostrvu). Nije za svakoga (na sreću), naročito ne za pripite partijanere sa Hvara koji greškom uđu u pogrešan brod i kasnije traže koktel barove i klubove (odgovor: nema ih, i da - ovo se dešava).

Za Dianu iz turističke kancelarije, koja je kao i Aleksandra Horvat, došla iz Zagreba, Lastovo je podsetnik na Jugoslaviju iz 1980-ih - "kada je svaki turista bio gost, prijatelj".

Lastovo je upravo dobilo novog prijatelja.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Uzrok i posledice

Zoran Živković [28.05.2025.]




Video dana

Šta si doneo za klopu?

Anketa

Da li će Aleksandar Vučić na zahtev studenata raspisati izbore?

Rezultati