Region
18. 04. 2025. 16:58 0
Hrvatska uvodi OBAVEZNI vojni rok
Zakonodavni okvir potreban za uvođenje obaveznog vojnog roka trebalo bi da bude predstavljen u junu, a usvojen u Saboru u oktobru ove godine. To znači da će obuka prvih regruta u kasarnama u Kninu, Slunju i Požegi početi krajem ove ili najkasnije početkom sledeće godine, saznaje agencija Hina.
Sve je već sada spremno za početak obuke u pomenutim kasarnama, ali je neophodno izmeniti zakonski okvir kojim se uvodi obavezno osnovno vojno osposobljavanje.
Ove izmene biće usvojene tokom ove godine. Većina detalja je usaglašena, ali se još razrađuju pojedinosti vezane za civilno služenje vojnog roka za one koji se pozovu na priziv savesti, navode izvori iz vlade.
Plan aktivnosti i zakonske izmene
Ranije ove sedmice premijer Andrej Plenković održao je sastanak sa ministrima odbrane, unutrašnjih i spoljnih poslova, kao i sa predstavnicima Oružanih snaga. Tada su predsedniku Zoranu Milanoviću upućena dva dokumenta – nacrti Strategije odbrane i Dugoročnog plana razvoja Oružanih snaga – uz predlog da se o njima raspravlja na sednici Saveta za odbranu.
Takođe je dogovoren i plan aktivnosti za izmene Zakona o odbrani i Zakona o službi u Oružanim snagama, kojima će se ponovo uvesti obavezni vojni rok. Plan je da se predlozi zakona upute u javnu raspravu u junu, da se prvo čitanje održi do letnje pauze (do 15. jula), drugo čitanje u septembru, a konačno usvajanje u oktobru.
Prvi regruti krajem godine
"Prvi regruti će započeti obuku u kasarnama krajem ove ili početkom sledeće godine“, rečeno je za Hinu.
Obavezno osnovno vojno osposobljavanje trajaće dva meseca, a regruti će mesečno dobijati 1100 evra neto, uz obezbeđen smeštaj i ishranu. Obuka će se računati kao radni staž i predstavljaće prednost pri zapošljavanju u državnim i javnim službama – što bi trebalo da bude motivišući faktor za mlade.
Zaposleni koji budu na obuci neće smeti da dobiju otkaz, a studenti će moći da odlože služenje do završetka studija, ali najkasnije do 29. godine života.
Alternativa za one koji odbiju
Za one koji odbiju da služe vojni rok biće predviđene dve alternative:
Tromesečna obuka kroz sistem Civilne zaštite, za delovanje u kriznim situacijama poput požara, poplava ili zemljotresa.
Četvoromesečni rad za lokalnu samoupravu (opštinu, grad ili županiju) na komunalnim poslovima, osam sati dnevno.
Naknada za ove alternative biće znatno manja, a detalji još uvek nisu u potpunosti definisani.
Država planira da godišnje uputi pet poziva za osnovnu vojnu obuku, sa po 800 regruta po pozivu – što znači ukupno 4000 regruta godišnje.
Komentari 0
ostavi komentar