Region
15. 04. 2025. 07:00 0
HRVATI OD JESENI U VOJSKU Plata 1. 100 evra mesečno
Oni koji se odluče na vojnu obuku (u trajanju od dva meseca), to vreme će im ući u radni staž, neće smeti da dobiju otkaz ako rade, a imaće i prednost pri zapošljavanju u javnoj upravi. Obuka će se provoditi u Kninu, Požegi i Slunju, a već su najavljene i moguće i dodatne lokacije.
Posle najava od pre nekoliko meseci, a onda i niza problema koji su usledili kroz pripreme, najavljeno je da obavezni vojni rok u Hrvatskoj počinje posle leta 2025. godine. Ministar obrane Ivan Anušić, koji je i potpredsednik Vlade Republike Hrvatske, rekao je da je sve spremno od početka godine, kao i da je potrebno prethodno doneti Zakon o odbrani i službi u Oružanim snagama.
- Oni koji se odluče na vojnu obuku biće im plaćeno 1.100 evra mesečno, to vreme će im ući u radni staž, neće smeti da dobiju otkaz ako rade, a isto tako imaće i prednost pri zapošljavanju u javnim i državnim upravama - objasnio je Anušić.
Na temu uvođenja obveznog vojnog roka u Hrvatskoj za Al Jazeeru je govorio i vojni analitičar Marinko Ogorec, koji je rekao da je i on za tu opciju, posebno kada se zna koliko je zapravo rat u Ukrajini blizu i koliko je svet danas nesiguran.- Najavljeno je da ćemo u jesen ove godine primiti prve regrute na obuku i da je sve spremno. Mislim kako ćemo svi ubrzo videti koliko je sve spremno. Kako god, ja sam lično za vojni rok i mislim da ga treba vratiti. To je u današnjem svetu nužnost - kazao je Ogorec.Na pitanje koliko regrut može biti vojno osposobljen tokom dva meseca vojne obuke i da li je to dovoljno kazao je da to zavisi od toga šta se želi od vojnog roka.
- Ako se misli da se tokom ta dva meseca steknu neka minimalna saznanja i provede najtemeljnija obuka, doslovno samo preživljavanje na terenu, onda je to u redu. Međutim, ako se misli da se posle dva meseca obuke ti regruti mogu slati na ratište - onda ćemo dobiti mrtvaca. Svakako da je potrebna detaljnija i konkretnija obuka, dodatna obuka i preobuka. Ne znam detalje plana, odnosno hoće li ti regruti koji prođu obuku posle biti pozivani na dodatnu obuku kako bi stekli dodatne vojne veštine - kazao je Ogorec.
Komentari 0
ostavi komentar