Hronika
04. 04. 2025. 11:13 1
Tužilaštvo počinje sa saslušanjima građana koji su se žalili na zdravstvene tegobe usled zvučnog incidenta na protestu 15. marta
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu, koje vodi istragu događaja od 15. marta na protestu u Beogradu kada je usled zvučnog incidenta došlo do stampeda među građanima, počinje sa saslušanjima ljudi koji su se žalili na zdravstvene tegobe nakon pomenutog incidenta.
Naime, 15. marta došlo je do zvučnog incidenta koji je izazvao stampedo među građanima na protestu, koji su naknadno potražili zdravstvenu pomoć, žaleći se na zujanje u ušima, vrtoglavicu i ostale simptome. Ubrzo su se pojavile sumnje da je navodno upotrebljen zvučni top, ali su MUP i BIA oštro demantovali te navode. MUP je najpre tvrdio da ni nemaju zvučni top, a kada je otkriveno da imaju uređaj LRAD, rekli su da je on u magacinu. Potom su se pojavile fotografije LRAD-a montiranog na policijskom džipu, tokom protesta, iza Skupštine.
Ministar policije Ivica Dačić je tada izjavio da LRAD MUP koristi kao megafon.
Istragu događaja od 15. marta vodi Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu, koje je ubrzo nakon događaja saopštilo da su, na osnovu svih izveštaja, utvrdili da nije korišćen zvučni top. Najavili su i naredne radnje u cilju rasvetljavanja svih okolnosti slučaja.
Portal Nova.rs uputio je pitanja tužilaštvu kako bi proverili dokle se stiglo sa istragom.
- Povodom događaja od 15.03.2025. godine, obaveštavam vas da će Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu uzeti izjave od građana koji su do 3. aprila dostavili svoje podatke preko nevladinih organizacija, a koji su izjavili da su 15.03. prisustvovali događaju i koji poseduju povredne liste o pretrpljenim tegobama - navodi se u odgovoru.
- Takođe, tužilaštvo je od Zaštitnika građana zatražilo sve raspoložove podatke o kritičnom događaju, odnosno o prikupljenim informacijama o licima koja su zadobila povrede - dodaje se.
Evropski sud traži odgovore
Inače, upotreba zvučnog topa zabranjena je u velikom broju zemalja, a ono što je nejasno, jeste zbog čega je Srbija uopšte nakon 2021. godine nabavila zvučni top, s obzirom da ne postoje čak ni zakonski uslovi. Ono što je izvesno jeste da je MUP u proteklih nekoliko godina kupio čak nekoliko LRAD uređaja.
Događaj od 15. marta, koji je izazvao zdravstvene tegobe kod velikog broja građana, uznemirio je javnost u regionu.
Zbog toga se Evropski sud za ljudska prava obratio Vladi Srbije sa zahtevom da dostavi odgovore na navode o upotrebi zvučnog oružja na protestu koji je održan u Beogradu 15. marta.
Evropski sud za ljudska prava obavestio je organizacije civilnog društva da je u ponedeljak 31. marta primio odgovor Republike Srbije u vezi sa navodima o mogućoj upotrebi soničnog oružja na protestu u Beogradu 15. marta 2025, piše u saopštenju Beogradskog centra za ljudska prava.
Kako navode, sud u Strazburu pozvao je organizacije civilnog društva da do 8. aprila dostave komentare na odgovor države, pisao je taj medij. U istom roku, do 8. aprila, Evropski sud za ljudska prava je pozvao i Republiku Srbiju da dostavi svoje komentare na podnesak koji su organizacije civilnog društva sudu dostavile u ponedeljak, 31. marta, kojim su Sud obavestile o zdravstvenom stanju podnositeljki i podnosilaca zahteva.
Komentari 1
ostavi komentar