Hronika
21. 01. 2025. 08:49 0
Poznato stanje povređenih u požaru u Barajevu
Iz požara koji je juče izbio u staračkom domu u Barajevu četiri od sedam spasenih osoba hospitalizovano je u Vojnomedicinskoj akademiji (VMA). I dalje traje borba lekara za njihovo ozdravljenje.
Prema rečima dr Nataše Perković Vukčević, načelnice Odeljenja za intenzivno lečenje Klinike za toksikologiju VMA, tokom jučerašnjeg dežurstva, zapravo pri kraju noćne smene, primili su četiri pacijenta sa trovanjem gasovima u požaru, dominantno sa efektima ugljen-monoksida i cijanida.
- Dva pacijenta su u slikom teškog trovanja i u teškom opštem stanju. Jedan pacijent je morao da bude podvrgnut hiperbaričnoj oksigenoterapiji. On je nešto bolje u opštem stanju, hemodinamski je stabilan. Druga pacijentkinja je na respiratoru. Njeno stanje je i dalje kritično i teško. Preostala dva pacijenta su pacijenti starije životne dobi sa brojnim pridruženim bolestima. Kod njih se sprovodi nespecifična detoksikaciona terapija i oni su u ovom trenutku hemodinamski stabilni - rekla je dr Perković Vukčević za TV "Prva".
Kako je doktorka objasnila, kada se požar dogodi i kada dođe do termalne dekompozicije takvih materija u dimu se nalazi preko 400 toksičnih supstanci.
- Mi ih ne možemo precizno identifikovati, možemo ih klasifikovati u neke koji su iritansi, koji daju lokalne efekte vezane za naše respiratorne organe, ali, nažalost, tu su i one materije, odnosno jedinjenja koja daju sistemsku toksičnost, koja je mnogo opasnija. Reč je prvenstveno o ugljen-monoksidu, a onda i o cijanidima. Indirektnim i direktnim merenjima, nekim analizama koje mi možemo da sprovedemo, kod dva pacijenta smo zapravo pronašli jako visoke koncentracije karboksihemoglobina koji je nama marker teškog trovanja ugljen-monoksidom - rekla je ova doktorka.
- Teško je govoriti o vremenu ekspozicije. Ekipe hitne pomoći su brzo bile prisutne, dobile su naš savet nakon telefonske konsultacije da se odmah primenjuje kiseonik u visokom protoku, što je vrlo važno, a donekle je verovatno i pomoglo da te vrednosti dok su oni stigli kod nas budu i nešto niže. Pretpostavljam da su inicijalno bile i mnogo više i po kliničkim znacima koje smo videli kada smo pacijente primili - zaključila je dr Nataša Perković Vukčević.
Komentari 0
ostavi komentar