Hronika

[ Izvor: Politika ]

09. 11. 2024. 18:24 4

Pitanje koje je uznemirilo javnost: Ima li Legija pravo na uslovni otpust?

Osuđenici Milorad Ulemek Legija i Branko Berček podneli su Višem sudu u Beogradu molbe za uslovni otpust. Oni izdržavaju kazne u zatvoru u Požarevcu.

Bivši komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO) Ulemek proveo je iza rešetaka 20 godina i šest meseci, a pripadnik te jedinice Berček 21 godinu i sedam meseci.

Ulemek je osuđen zbog ubistva srpskog premijera dr Zorana Đinđića, ubistva Ivana Stambolića i pokušaja ubistva Vuka Draškovića, kao i za četvorostruko ubistvo na Ibarskoj magistrali i zločine "zemunskog klana”. Branko Berček osuđen je kao izvršilac ubistva Ivana Stambolića, koji je nestao u avgustu 2000. godine, a slučaj je razrešen u toku akcije "Sablja” 2003. godine, posle ubistva premijera Đinđića, piše Politika.

Advokat Aleksandar Kovačević, koji zastupa Ulemeka i Berčeka, kaže da su oni sami napisali zahteve, a on ih je predao Posebnom odeljenju za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu.

- Prilikom odlučivanja o uslovnom otpustu uzima se u obzir samo njihovo ponašanje i vladanje tokom izdržavanja kazne zatvora. Ne uzima se u obzir težina krivičnih dela. To važi za svakog osuđenika, u skladu sa zakonom, a imamo i sudsku praksu koja to pokazuje. Ni na koji način ne želim da prejudiciram odluku suda, koji može da usvoji ili da ne usvoji zahtev – rekao je advokat Aleksandar Kovačević.

Ulemek Legija uslovni otpust traži nakon odslužene polovine zatvorske kazne, odnosno 20 godina budući da je u vreme izvršenja krivičnog dela i osude u njegovom slučaju to bila maksimalna zatvorska kazna.

Kazna doživotnog zatvora uvedena je tek decembra 2019. godine, izmenama Krivičnog zakonika (KZ) iz te godine.

Ulemek po zakonu koji je trenutno na snazi ne bi mogao da u ovom trenutku traži uslovni otpust, jer aktuelni KZ propisuje tu mogućnost nakon izdržane dve trećine kazne.

Međutim, Krivični zakonik se ne može primenjivati retroaktivno. Primenjuje se onaj zakon koji je važio u trenutku izvršenja krivičnog dela osim ukoliko je noviji zakon povoljniji po učinioca. Na primer ako je po novom zakonu smanjena kazna ili nema tog dela za koji mu se sudilo, onda bi se uzimao u obzir aktuelni zakon.

Podsećamo, Milorad Ulemek Legija osuđen je na ukupno 160 godina zatvora u postupcima za ubistvo Zorana Đinđića, Ivana Stambolića, pokušaj ubistva Vuka Draškovića i četvorostruko ubistvo na Ibarskoj magistrali i za zločine "zemunskog“ klana, ali je po tadašnjem zakonu maksimalna kazna koju može da izdrži bila upravo 40 godina. Zakonski sistem Srbije ne predviđa sabiranje kazni.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 4

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Zlatno doba

Zoran Živković [08.11.2024.]




Video dana

Polako, gospođo

Anketa

Da li će neko odgovarati zbog nesreće u Novom Sadu?

Rezultati