Društvo i ekonomija

[ Izvor: Vreme ]

03. 02. 2026. 07:12 2

KO JE JEO - JEO JE Kreću poskupljenja u radnjama

Potrošače očekuje talas poskupljenja u radnjama jer je država opet promenila Uredbu o posebnim uslovima za obavljanje trgovine, poznatiju kao "Vučićeve marže“. "Odmrzla“ je nabavne cene hrane i druge robe, koje su bile zamrznute još od avgusta 2025.

Po peti put menja se Uredba koja je doneta u septmebru 2025. godine, a tiče se ograničenja cena u radnjama. Ovoga puta, samo mesec dana pre isteka, menja se jedan njen ključni element - ukida se zamrzavanje nabavnih cena na nivou zatečenom 1. avgusta 2025. godine, dok na snazi ostaje ograničenje trgovinskih marži na maksimalno 20 odsto, saznaje "Vreme". Promenu Uredbe je 29. januara, u ime Vlade Srbije, potpisao njen predsednik, Đuro Macut.Posledice ove izmene potrošači u Srbiji će svakako osetiti. Jer, pojednostavljeno objašnjeno, nabavne cene hrane i druge robe, koje je država na silu "zamrzla" na nivo od pre pet meseci i tako onemogućila poskupljenja u radnjama - sada su puštene da se slobodno formiraju. Plastično objašnjeno, ako je nabavna cena neke hrane ranije bila 100 dinara, na nju je išla marža od maksimalnih 20 odsto, pa je u radnjama ona koštala 120 dinara. Sada, kada je nabavna cena "otključana", mnogi proizvodi će biti skuplji, jer su nabavne cene skočile od avgusta 2025. Ako sada nabavna cena staje 200 dinara za istu stvar, ona će na rafovima uz maržu od 20 odsto, stajati - 240 dinara.- Sigurno će doči do korekcija cena neke robe. Sniženja koja je Uredba donela su svakako bila jako mala i ovako, što smo mogli da vidimo i po statistici i jednostavnim odlaskom u radnju - kaže ekonomista Dragovan Milićević.

 Istovremeno, zadržano je ograničenje marži od 20 odsto, koje se odnosi isključivo na trgovce. Prema mišljenju dela stručne javnosti, ova mera ima regulatorni i politički karakter, a država se na ovaj način i sveti trgovcima koji su se prethodnih meseci zdušno bunili. "Vreme" je prenelo i pisanje ekonomskog lista Handelsblat  kako se  "Evropski lanci supermarketa žale se na šikaniranje u Srbiji". List je postavio i pitanje: "Može li EU da toleriše ovakvo ponašanje?"

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 2

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Koautorstvo

Zoran Živković [02.02.2026.]




Video dana

Dijeta osuđena na propast

Anketa

Da li verujete da će vam 2026. godina biti uspešnija od prethodne?

Rezultati