Društvo i ekonomija
10. 12. 2025. 12:20 0
NBS se opet oglasila u vezi sa navodnom nestašicom evra
Narodna banka Srbije ponovo se danas oglasila u vezi sa navodima o nestašici evra u menjačnicama i saopštila da je preduzela mere iz svoje nadležnosti kako bi osigurala da kanali snabdevanja banaka i ovlašćenih menjača evrom i drugim stranim valutama, i u danima povećane tražnje, funkcionišu nesmetano.
NBS je navela da je devizno tržište u Srbiji potpuno stabilno, da su poslovne banke i menjačnice snabdevene dovoljnom količinom efektivnog stranog novca kako bi zadovoljile sve potrebe domaćeg tržišta.
- Nestašica evra i drugih stranih valuta ne postoji i građani su u mogućnosti da nesmetano obavljaju menjačke poslove u oba smera - kupovinom ili prodajom efektivnog stranog novca - piše u saopštenju.
Želeći da podstakne što efikasnije snabdevanje menjačkog i deviznog tržišta efektivnim stranim novcem, Izvršni odbor Narodne banke Srbije izmenio je odgovarajući propis koji definiše uslove i način obavljanja menjačkih poslova tako da se dodatno olakšava kanal snabdevanja efektivom ovlašćenih menjača od strane banaka.
Narodna banka Srbije takođe je upozorila sve tržišne učesnike na neophodnost zakonitog postupanja, i kao regulator i supervizor bankarskog sektora i sektora ovlašćenih menjača spremna je da strogo sankcioniše sve one koji na neodgovoran način žele da izvuku korist u trenutnim vrlo složenim geopolitičkim okolnostima za našu zemlju.
- Narodna banka Srbije poseduje rekordne nivoe deviznih rezervi, a time i dostupne količine efektivnog stranog novca koji višestruko zadovoljavaju sve potrebe za efektivom poslovnih banaka i menjačnica. Ne postoji nijedan razlog da u bilo kom trenutku građani ne budu u mogućnosti da izvrše kupovinu evra na menjačkom, odnosno deviznom tržištu i to po kursu domaće valute prema evru u okviru zakonski propisanih raspona u odnosu na zvanični srednji kurs NBS - navodi se u saopštenju.
Poručuju da će kao i u prethodnih više od 13 godina Narodna banka Srbije nastaviti da se ponaša odgovorno i da pažljivo prati sva dešavanja na domaćem deviznom tržištu, i neće dozvoliti bilo kakvo kreiranje veštačke nestabilnosti.
Istovremeno, kako se dodaje, Narodna banka Srbije će nastaviti i u narednom periodu da pažljivo prati sve faktore na domaćem deviznom tržištu i da po potrebi reaguje kako bi se sačuvala relativna stabilnost deviznog kursa.
- Pozivamo sve građane koji naiđu na poteškoće u obavljanju menjačkih poslova da se obrate Narodnoj banci Srbije i upute pritužbu o nezakonitom postupanju na koje sumnjaju, a NBS će svojim kontrolnim mehanizmima proveriti sve navode i obezbediti puno poštovanje menjačkih propisa - navode u NBS.
Komentari 0
ostavi komentar