Društvo i ekonomija
14. 11. 2025. 11:53 7
Talas otkaza i u manjim radnjama zbog Vučićevih marži
Otpuštanja i otkazi, milionski gubici, zatvaranje radnji, kašnjenje sa plaćanjima, zaduživanje kod banaka. Sve ovo su indirektne posledice Vučićevih trgovinskih marži koje su trgovci manjih domaćih lanaca izneli resornoj ministarki na sastanku zatvorenom za javnost, saznaje Vreme.
Vreme je prvo otkrilo da u Srbiji sledi talas masovnog zatvaranja prodavnica velikih trgovinskih lanaca, koji su rekli da ne mogu da izdrže Vladinu uredbe o ograničenju marži. Više desetina je već zatvoreno, a novi nalet zaključavanja tek predstoji.
Breme ove uredbe pogodilo je i domaće trgovinske lance, koji i inače teško posluju i nemaju filijale i zaleđinu u drugim državama, pa će i oni morati da zatvaraju, neki i trajno, i dele otkaze.
Ti manji trgovinski lanci su ministarki trgovine Jagodi Lazarević na sastanku u Privrednoj komori jasno rekli - da veoma teško posluju nakon uredbe koju je pompezno doneo Aleksandar Vučić, ograničavanjem marži na više stotina proizvoda. Vučić ju je nazvao - čudesnim merama.
Jedan za drugim javljali su se domaći trgovinski lanci, koji posluju na lokalu i nisu deo velikih stranih konglomerata.
- Oni su tri sata iznosili ministarki katastrofalne efekte uredbe: milionske gubitke, zatvaranje radnji, kašnjenje sa plaćanjima, zaduživanje kod banaka, otpuštanja - kaže izvor Vremena.
- Domaći trgovci su rekli da su preživeli i sankcije i rat, bombardovanje i koronu, ali da ih ova uredba gura u bankrot.
Ipak, kada je Jagoda Lazarević govorila za provladinu agenciju o ovom sastanku, ništa od toga se nije čulo. Za Tanjug je rekla kako je trgovcima zapravo samo predstavljena određena platforma na kojoj mogu da vide cene proizvoda.
- To je nešto što je vrlo korisno, a posebno će biti kada baza bude javno dostupna i koju će moći da koriste svi naši građani - navela je Lazarević.
Govoreći o Uredbi o ograničavanju trgovinskih marži, Lazarević je samo pomenula da je njena primena ušla u treći mesec, a da su novi trgovinski lanci predmet kontrole tržišne inspekcije.
- Ministarka je pustila u medije saopštenje da je na sastanku predstavljen neki portal sa cenama, što se jeste desilo i trajalo je 20 minuta na kraju sastanka - objašnjava izvor.
Opširnije o tome čitajte na portalu Vremena.
Komentari 7
ostavi komentar