Društvo i ekonomija

[ Izvor: Nova.rs ]

07. 10. 2025. 14:48 6

Američke sankcije protiv NIS-a stupaju na snagu 9. oktobra u 6 ujutru

Ukoliko ne bude postignut dogovor u kratkom roku, američke sankcije protiv Naftne industrije Srbije stupiće na snagu 9. oktobra u 6 ujutro. To je potvrdilo više dobro obaveštenih izvora, piše Nova.rs

NIS je od SAD-a zatražio novo odlaganje sankcija. Poslat je novi zahtev za izdavanje posebne licence kojom se omogućava nesmetano obavljanje operativnih aktivnosti kompanije i posle 8. oktobra, kada ističe rok predviđen prethodnom licencom.

Iako se svi nadaju da će sankcije biti odložene, za sada nema naznaka da bi to moglo da se dogodi.

- Rezultati pregovora za sada nisu urodili plodom. Ukoliko stupe na snagu sankcije, nadamo se da će u kratkom roku biti postignut neki dogovor -  kaže izvor dobro upoznat sa situacijom.

O sankcijama govorio je danas i predsednik Srbije Aleksandar Vučić. On je naveo da na tu temu nemaju o čemu da razgovaraju više sa Amerikancima.

- Nadam se da kompanija neće otpuštati veliki broj radnika, ali videćemo. U svakom slučaju, razgovaraćemo sa Rusima o svemu, jer sad više nemamo šta da razgovaramo sa Amerikancima. SAD su isterale svoje, Evropa će da podrži sankcije. Sasvim sam siguran da će posle kratkog vremena i JANAF da prestane da isporučuje naftu - rekao je Vučić.

Veliko je pitanje kako će NIS u narednom periodu funkcionisati, ukoliko ne stigne pozitivan odgovor iz Vašingtona. Sagovornicinavode da svako ko bude sarađivao sa srpskom (ruskom) kompanijom rizikuje sankcije. Pitanje je i da li će bilo koja banka poslovati sa Naftnom industrijom Srbije, uključujući i domaću Poštansku štedionicu, jer bi se i ona mogla u tom slučaju naći na udaru SAD-a.

Neke kompanije su saradnju sa NIS-om oročile do 8. septembra, a pojedine su je prekinule još u januaru, kada su Amerikanci najavili uvođenje restriktivnih mera.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 6

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Osluškivanje

Zoran Živković [06.10.2025.]




Video dana

Novi fitnes trend

Anketa

Ko bi trebalo da nasledi Svetislava Pešića na klupi Srbije?

Rezultati