Društvo i ekonomija
23. 07. 2025. 07:00 10
JAVNI PRIKAZ NASILJA U SRBIJI Šta je Vučić govorio o onima koji dignu ruku na žene
Polako bledi mit novoradikalskih političkih manekena kako su Srbija i njihova zemlja "miroljubivi i konstruktivni" i da je Srbija država koja više od decenije generiše svakojake oblike nasilja. Muškarac je nožem ubio suprugu u Nišu, u Bajinoj Bašti je muškarac ubio bivšu partnerku i sina. Ministarstvo pravde je 2. jula dostavilo Osnovnom sudu u Novom Sadu odluku predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučiča o pomilovanju četvorice osumnjičenih za napad na studentkinju A. V. januara ove godine, kada su joj palicama polomili vilicu nedaleko od prostorija Srpske napredne stranke (SNS) u Novom Sadu. Oni se uporno brane statistikom. Pa, eto im je.
Nasilje nad ženama je u Srbiji evoluiralo u maltene socijalni pokret "odabrane" društvene gomile. Stvorila se zlokobna spirala, koja ne ostavlja mnogo prostora za nadu da će sve to uskoro postati samo ružna prošlost. I dalje se patrijahalno savetuje da se to zanemari, da pojačamo muziku dok muž tuče suprugu ili da okrenemo glavu ako na ulici momak prebija devojku. Sve uz idiotsko "opravdanje" - on je "iz fine je kuće". To nije dostojanstven život i nije život na koji žene Srbije treba da pristanu.
Još 2017. predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će tražiti najoštrije kazne za nasilnike u porodici, te poručio da je rešenje u oštrijim zakonima i dužim zatvorskim kaznama, kako nikome ne bi palo na pamet da podigne ruku na ženu. - Kao predsednik, tražiću od svih državnih organa da preduzmu maksimalne mere. Ne zasnovane na populističkim merama, ne na tome koliko ćemo novca potrošiti da bismo stavili obezbeđenje ispred centara. Pa ako ih ne ubijaju ispred centara, ubiće ih na nekom drugom mestu. Takve gluposti nisam u stanju ni da slušam - rekao je Aleksandar Vučić novinarima u Solunu nakon sednice Visokog saveta za saradnju Srbije i Grčke. Dodao je da, za razliku od "dežurnih hajkača", nije u stanju da pronalazi odgovorne u nečemu što ne ume racionalno da objasni, jer ne postoji normalan čovek koji može da objasni da neko želi da ubije ženu ili dete.
- A to je da umesto da dobiješ godinu, tri ili pet, dobiješ 20 ili 30 godina, pa da vidimo da li ćeš onda pomisliti ili se usuditi da digneš ruku na ženu. Digni, barabo jedna, ruku na ženu, pa kad dobiješ 10, 15 ili 20 godina robije, ili za težu posledicu, povrede ili smrt, i 30 ili 40 godina, onda da vidimo da li ćeš pomisliti da digneš ruku - oštro je reagovao Vučić.Statistika je poražavajuća, u proseku oko 30 žena godišnje u Srbiji bude ubijeno, blizu 30.000 prijavi nasilje, a to je, kako ističu oni koji se bave ovim velikim društvenim problemom, samo vrh ledenog brega jer se većina žena zapravo ne obraća institucijama, nego nasilje pokušava da reši u okviru porodice ili uz pomoć prijatelja. Aktivistkinje za prava žena traže da se ovaj zločin posmatra kao femicid - rodno zasnovano ubistvo, odnosno da ga Krivični zakon tretira kao posebno delo i kvalifikuje kao teško ubistvo. Iz Udruženja sudija i tužilaca Srbije odgovaraju da zakon ne poznaje pol, a takav predlog odbacuju i advokati - kažu da je zakonodavac predvideo prostor kojim bi svako delo bilo i adekvatno kažnjeno.Nema nikakve sumnje da aktuelno političko i ekonomsko stanje u Srbiji neposredno proizvodi porast porodičnog nasilja. Ali, šta u tom sistemu predstavlja okidač? To je sve ono što je u društvu sadržano, što i obezbeđuje dominaciju politike na vlasti. Nažalost, snaga folklornih iskaza tipa "ubiću te pa makar te i odrobijao" u Srbiji se odomaćila.
Komentari 10
ostavi komentar