Društvo i ekonomija
19. 07. 2025. 21:58 1
Teodorović: Očekujem od jeseni još jači pritisak na režim
Akademik Dušan Teodorović ocenio je da se Srbija nalazi u jako lošem stanju, kako kaže, još gorem nego što se na prvi pogled čini, i da ju je dotle doveo "apsolutistički režim Aleksandra Vučića i Srpske napredne stranke", dok je aktuelne masovne proteste studenata i svih građana okarakterisao kao uporne i istrajne, navodeći da od jeseni očekuje podizanje političke temperature i još jači pritisak na vlast.
Gostujući na KTV televiziji u emisiji "Bez ustručavanja", Teodorović je kazao da su se u ovom opštenarodnom buntu studenti i profesori, kao i prosvetni radnici, svakako najbolje pokazali, a da ako, uslovno, treba tražiti "krivca", onda su zakazale neke druge društvene grupe i kategorije.
- Studenti i profesori su dali sve od sebe. Režim je činio sve da ih slomi, i zaista im nije lako. Druge kategorije, npr. Vojska i Crkva tj. crkveno vođstvo su potpuno integrisani u ovaj režim, rekao bih i da je vrh Crkve onaj sramni deo sistema i režima. Zatim tužilaštva i sudovi takođe. Vučić je nastojao da ih sve podjarmi i potkupi, kao što su u istoriji radile i druge autokrate. Naprosto, treba da znamo da je reč o apsolutisti koji mora ama baš sve da kontroliše - istakao je Teodorović i dodao kako smatra da je strategija režima da se povodom protesta ide na iscrpljivanje i umaranje ljudi.
U tom kontekstu, akademik je kazao da smatra da je ta računica ovog puta pogrešna i da građani neće dozvoliti da ovi protesti, poput nekih prethodnih, izblede i ugase se.
- Očekujem povećanje temperature i pojačanje pritiska od jeseni. Šta bih možda studentima sugerisao? Verovatno ne bih toliko blokirao saobraćajnice, to je mera koja ipak donekle izaziva bes kod jednog dela građana i možda delimično umanjuje podršku studentima i narodnom buntu. Možda bi bilo bolje uvesti stalnu, 24-časovnu, smensku blokadu Predsedništva Srbije, zatim zgrade Vlade Srbije itd., čime bi se otežavao normalan rad režimu, a ne bi se javljali bes i nervoza kod pojedinih građana - ukazao je Teodorović.
Komentarišući spoljnopolitički aspekt pitanja u kontekstu protesta, akademik je primetio da je Srbija na putu ka Evropskoj uniji, te da bi bilo primereno da simboli i zastave EU, uz podrazumevane srpske i zastave određenih fakulteta, krase aktuelne studentsko-građanske demonstracije.
Smatra i da bi eventualni pritisak iz EU i njenih institucija po pitanju ponašanja režima prema studentima i u poslednje vreme pojačane represije bio snažniji, da se, kako kaže, jače osetio proevropski narativ i "barem jedna zastava EU zavijorila na protestima".
- Zašto je to bilo nedozvoljeno? Meni je to neshvatljivo. Protesti su počeli da bivaju usmereni previše udesno. Ne isključujem ni da je došlo do upliva nekih ubačenih elemenata, npr. KGB-a, BIA-e, nekih desničarskih organizacija itd. Mislim da je taj narativ potpuno pogrešan”, zaključio je Teodorović, uz zapažanje da Srbijom, uz retki izuzetak, već 35 godina vlada nacionalistička retorika i nacionalističke stranke - zaključio je.
Komentari 1
ostavi komentar