Društvo i ekonomija
08. 07. 2025. 12:52 1
Policijske laži i brutalnosti: Srednjoškolcu polomili ruku, pa ga optužili za nasilničko ponašanje
Nakon Vidovdanskog protesta Srbiju je zahvatio talas blokada saobraćaja čiji je glavni zahtev raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Vlast je na ovo odgovorila hapšenjem učesnika protesta među kojima su bili srednjoškolci, profesori, aktivisti i novinari. Iako su mnogi zadržani zbog prekršaja poput remećenja javnog reda, pojedinci su se suočili s ozbiljnim krivičnim optužbama, uključujući pozivanje na nasilnu promenu ustavnog poretka.
Od 29. juna do 7. jula 2025. godine u Srbiji je privedeno više desetina građana zbog učešća u studentskim protestima i blokadama saobraćajnica. Većini su izrečene prekršajne prijave za remećenje javnog reda i mira ili nepostupanje po naređenju policije.
Nekolicini su određeni pritvori - trojici građana iz Čačka 48 sati, dok su dvojica demonstranata iz Beograda sklopila nagodbu sa tužilaštvom i priznala krivicu.
Privedeni su studenti, srednjoškolci, aktivisti, ali i profesori i novinari. Više advokata ukazalo je na nezakonitosti tokom privođenja - od nelegitimisanja policije do uskraćivanja prava na advokata.
U većini slučajeva pokrenuti su prekršajni postupci, dok su krivični retki i odnose se na dela poput nasilničkog ponašanja i pozivanja na nasilnu promenu ustavnog uređenja. Sudski postupci su u toku.
Advokatica Ljiljana Borović Marjanović kaže da njena kancelarija trenutno zastupa više građana koji su uhapšeni tokom i nakon protesta krajem juna. Među njima je, kako navodi, četvoro studenata optuženih za pripremanje dela protiv ustavnog uređenja, u vezi sa krivičnim delom pozivanja na nasilnu promenu ustavnog poretka, kao i više studenata kojima se na teret stavlja nasilničko ponašanje na javnom skupu 28. juna.
- Zastupamo i jednog aktivistu zbog optužbi da je izazivanjem panike i nereda ugrozio sigurnost predsednika Republike. U Novom Sadu zastupamo učenika četvrte godine srednje škole, koji je zadobio prelom ruke usled prekomerne upotrebe sile prilikom hapšenja, i koji je više sati bez lekarske pomoći držan u policiji, a potom i optužen za nasilničko ponašanje - navodi Borović Marjanović.
Kako kaže, njena kancelarija zastupa i dva univerzitetska profesora, kao i novinara koji je pretučen tokom izveštavanja sa izbora, navodno od strane člana SNS-a Lj. K., protiv koga je prethodno podneta prijava i zbog napada na novinara N1.
- Branimo i više građana koji su optuženi za saobraćajne prekršaje koji po zakonu ne postoje - poput više prelazaka pešačkog prelaza u toku dana - dodaje ona.
Borović Marjanović upozorava da su svi postupci puni nepravilnosti - privedeni nisu znali zašto su uhapšeni, policajci se nisu legitimisali, a kontakt sa advokatom uspostavljen je tek po isteku zakonskog roka. Navodi da su njeni klijenti dobijali rešenja o zadržavanju sa netačnim vremenima i nepotpunom dokumentacijom, te da su odbili da ih potpišu uz napomenu o razlozima.
Posebno ističe slučaj aktiviste kome je, i pored odbijanja sudije da mu odredi pritvor, isti kasnije ipak određen po žalbi tužioca, od strane veća na čijem čelu je predsednik Višeg suda u Beogradu.
- Apelacija je kasnije ukinula i pritvor i kućni pritvor, kao i zabrane korišćenja interneta i telefona. Slična situacija sada se dešava i sa studentima uhapšenim 29. juna - tužilac se žalio 3. jula, a predmet je ponovo kod istog veća - navodi advokatica.
Dodaje da i dalje veruje da je u pitanju slučajnost, ali upozorava da sudije moraju biti nezavisne i nepristrasne.
- Samo tako možemo govoriti o zemlji u kojoj se poštuju zakon i Ustav - zaključuje Borović Marjanović.
Milena Vasić iz YUKOM-a navodi da su tokom i nakon protesta građani prijavljivali brojne povrede prava, pre svega od strane policije. Ističe prekomernu silu, nepropisno legitimisanje i verbalne sukobe sa građanima.
- Građani prijavljuju različite vrste kršenja ljudskih prava - prekomerna upotreba sile, nepropisno legitimisanje, vređanje i omalovažavanje od strane policije - kaže Vasić.
Sudski postupci još nisu počeli, ali je, prema njenim rečima, primetno da se piše veliki broj prekršajnih prijava.
- Još nemamo tačan broj zahteva za pokretanje prekršajnih postupaka, ali ih je znatno više nego krivičnih. Pojedine sudije odbile su da izriču kazne i prekršaje poslale na redovan postupak, što je pozitivan signal - navodi ona.
Dodaje da posle 28. juna više nije bilo pritvora, ali da taj podatak treba proveriti. Većina uhapšenih puštena je da se brani sa slobode.
- Pritvori su se uglavnom odnosili na Vidovdanski protest. Posle toga nismo imali prijave o zadržavanju - kaže ona.
Građanima savetuje da ne idu sami na proteste i da u slučaju privođenja zahtevaju kontakt sa advokatom i obaveštavanje bliskog lica.
- Bitno je da neko bude sa njima, da zabeleži ko ih privodi, gde ih odvode, da insistiraju na kontaktu s advokatom. Imaju pravo i da obaveste blisku osobu.
Upozorava da čak i minimalni fizički kontakt sa policajcem može biti tretiran kao napad na službeno lice, čak i ako nije bio jasno identifikovan.
- Bežanje i otpor nisu preporučljivi. I povlačenje za rukav uniforme može se tumačiti kao napad. Čak i ako se ne legitimiše, građanin snosi posledice.
Zbog toga poziva na oprez i dokumentovanje svake sumnjive situacije.
- Budite u društvu, pratite gde vas vode, beležite, fotografišite. To je jedini način da se kasnije zaštite vaša prava - zaključuje Vasić.
Komentari 1
ostavi komentar