Društvo i ekonomija
07. 07. 2025. 14:19 1
Klimave optužbe za RUŠENJE ustavnog poretka
"Nasilno rušenje ustavnog poretka“ postala je česta optužba pod kojom se u Srbiji privode studenti i aktivisti. Koliko je to ozbiljna kvalifikacija?
Zbog sumnji na krivično delo "nasilno rušenje ustavnog poretka" u poslednjih osam meseci privedeno je najmanje 20 osoba. Tu je i slučaj studenta Fizičkog fakulteta u Beogradu Stefana Tomića, koji se tereti za "pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja", a navodi se da je planirao da izvede to delo na istom protestu, piše Dojče vele (DW).Slična je situacija bila i pred 15 mart. Naime, za isto krivično delo tada je optuženo 12 osoba, od kojih je šest sada u kućnom pritvoru, a ostalih šestoro trenutno je u egzilu u inostranstvu. Terete se da su pokušali "nasilno da promene ustavni poredak", upadom u institucije, zgrade pojedinih medija, kao i sukobom s policijom.Privedeni su proveli dva meseca u pritvoru, a među njima su bili i student i aktivista organizacije STAV, Lazar Dinić, kao i profesorka u gimnaziji Marija Vasić, koja je i štrajkovala glađu nakon dva meseca pritvora. Oni su, nakon velikog talasa protesta, pušteni da se brane iz kućnog pritvora.
Advokatica Nevena First za DW ocenjuje da je situacija, pogotovo u slučaju studenta Stefana Tomića, potpuno suprotna od rušenja ustavnog poretka. Ona naglašava da je studentski zahtev za raspisivanje izbora zapravo izražavanje ustavom zagarantovanih prava.- Zahtev za raspisivanje izbora je najlegitimnije i najlegalnije sredstvo u demokratskom društvu, koje pripada građanima, udruženjima i političkim organizacijama, posebno kada se ostvaruje mirnim putem i kroz ustavne mehanizme, kao što je do sada bio slučaj. Zato se ono ne može kvalifikovati kao pokušaj da se silom promeni ustavno uređenje - zaključuje First.
Komentari 1
ostavi komentar