Društvo i ekonomija

[ Izvor: Vreme/Filip Švarm ]

29. 06. 2025. 07:15 2

POSLEDNJI VALCER Ekspo kao novi Surčinski klan

Ekspo je za naprednjačku elitu razlog da dobro potegne. Pogotovo što sluti da će im to čerupanje naroda i države biti poslednji valcer. Posle kud koji mili moji.

Glasalo se na suncu i kiši, snegu i ledu. Biračka mesta otvarao je kad god mu je bio ćef, često ni sam ne znajući zbog čega. Nisu mu smetale korona i bojkoti. Mogao je u izbornoj noći ukinuti pravni poredak, pa rušiti po Hercegovačkoj ulici i ovlastiti kapuljaše u fantomkama da "apse"  po nahođenju. Sebe je proglasio za najvećeg eksperta u poznatom delu kosmosa za dobijanje izbora i ništa mu nije bilo slađe nego da u kampanji, a i inače, gleda svoje slike na svakom ćošku i tuče vlastite rekorde u televizijskim obraćanjima, piše nedeljnik Vreme.Danas taj isti Vučić živi isprepadan od studenata. Vrda poput crva na udici umesto da raspiše vanredne parlamentarne izbore radi rešavanja duboke političke krize. Uz festival pretnji, vređanja i praznog lupetanja svako malo ponavlja da od utvrđivanja narodne volje nema ništa dok ne završi pripreme za Ekspo 27. Opa bato! Izgleda da radove u Surčinu nije moguće organizovati bez premijera Macuta, ministarki Tatjane Macure, Milice Đurđević Stamenkovski i Sare Pavkov, te ministara Nemanje Starovića i Zorana Gajića. Njihova nezamenjiva politička težina garantuje uspeh Ekspa. To što je u Francuskoj održana Olimpijada pod vladom u ostavci, ovde ništa ne menja na stvari.U čemu je značaj preskupog sajma sumnjivog dometa? Hoće li Srbija posle Ekspa ući u Evropsku uniju? Ili će možda Vašington i Brisel "otpriznati“ Kosovo? Zbog čega je Vučiću vašar "sporta i zabave" ključni državni razlog zbog kojeg sve mora stati u zemlji? Da bi u studentskoj i narodnoj buni režim kako-tako funkcionirao, predsednik Srbije mora da održava motivisanu i na sve spremnu naprednjačku "elitu". Spojeni toksičnom mešavinom egoizma i korupcije, stranačke glavešine i njihovi klijenti, mogli bi lako nestati poput Kokeze i uživati u ugrabljenom.Elem - kako bi i dalje mogao računati na svoju "elitu", Vučić joj mora pružiti više nego ranije. Zato je formirao Surčinski klan - pardon - upustio se u organizaciju Ekspa u Surčinu. Svako ko išta znači u naprednjačkoj Srbiji, tu će biti i te kako "dobar" od ugradnje. Brže, bolje i više nego ikad ranije. Nema šta - razlog da se dobro potegne. Pogotovo što sve sluti da bi im ovo čerupanje naroda i države mogao biti poslednji valcer. Posle toga, kud koji mili moji.

U tom pravcu, vanredni izbori im predstavljaju ogroman i nepremostiv rizik u svetlu aktuelnih društvenih i političkih promena. Iz ove perspektive gledano, Vučić zaista ima debeo razlog da se kloni izbora kao kuge. Šta preostaje? Ništa drugo nego da se vidimo na Vidovdanu kako bi na izborima rasformirali Surčinski klan.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 2

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


PortretISTI

Zoran Živković [25.06.2025.]




Video dana

Dodaj mi klešta

Anketa

Ko je kriv za nerede na protestu?

Rezultati