Društvo i ekonomija

[ Izvor: Nova ekonomija ]

20. 05. 2025. 17:35 1

Koliko migranti plaćaju KRIJUMČARIMA prelaz preko Srbije

Izveštaj Global Initiative koji se bavi krijačarenjem migranata dao nam je podatke o tome koliko i kako se plaća prebacivanje preko granice, koje se rute sada koriste i ko je preuzeo više nego unosan ilegalan posao. Daleko od toga da se situacija sa migrantima smirila, kako bi to države i političari i u regionu i u Evropi vole da predstave. Krijumčari su se samo prilagodili i još jednom dokazali da kriminal ne poznaje granice.

Procenjuje se da najmanje 150 migranata dnevno prelazi u Srbiju preko ilegalnih graničnih prelaza, navode iz  Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI). Istanbul služi kao glavno čvorište iz kojeg migranti ulaze na Zapadni Balkan.Istraživanje je utvrdilo i koje cene migranti plaćaju krijumčarima kako bi se domogli zapadnih zemalja. Tako je za višedržavne rute od Turske do Bugarske i Srbije cena 3.468 evra, od Grčke preko Severne Makedonije do Srbije 1.033 evra, a od Sirije do Nemačke 12.600 evra. Za jedinstvene granične prelaze cene su niže, pa od Crne Gore do Bosne i Hercegovine iznosi 315 evra, a iz Srbije do Bosne 235  evra, podaci su GI, koje prenosi Nova ekonomija.- Cene pojedinih deonica na ruti variraju u odnosu na način prelaska. Iz Turske u Bugarsku sa vodičem peške košta 1.800 evra, iz Turske u Grčku ispod kamiona 1.200, iz Turske u Grčku čamcem od 2.700 do 3.000 evra. Pojedini navode da im od Turske do Srbije potrebno 3.500-4.000, i onda iz Srbije još 4.000 ako idu preko Mađarske. Slaže se uglavnom sve sa ovim iz članka, iz Turske za Srbiju sa tim da su to podaci za 2024, i čini se da je BiH prelaz preko Drine poskupeo tokom 2025, neki su davali i 400 evra, u odnosu na 250-300 od ranije. Za ove veće cene (iz Sirije do Nemačke 12.000) nismo već duže čuli, ali ako je od Avganistana do Nemačke u proseku 10.000, ima logike da od Sirije do Nemačke bude oko 12.000. Skuplje, bezbednije, lakši prolaz. Oni koji koriste skuplje pakete,  verovatno prolaze bez ulaska u kampove i bez "pušbekova“ (vraćanje sa granica) i relokacija, pa sa njima nemamo susrete da bi čuli iz prve ruke - kaže Radoš Đurović, direktor uprave Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila.Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina i Hrvatska postale su kritične tranzitne tačke, gde kriminalne grupe koriste nekoliko strateških prednosti. Ove mreže imaju koristi od postojećih kriminalnih veza, opsežnog poznavanja lokalnog terena i korupcije u agencijama za sprovođenje zakona.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 1

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Prateća scenografija

Zoran Živković [19.05.2025.]




Video dana

Sve stane u jednoj turi

Anketa

Da li će Aleksandar Vučić na zahtev studenata raspisati izbore?

Rezultati