Društvo i ekonomija
02. 05. 2025. 09:38 6
"Kupio sam stan u Valensiji umesto u Beogradu": Kad malo bolje pogledate - ništa logičnije
Investiranje u nekretnine u inostranstvu sve je popularnije među građanima Srbije, a prema rečima agenata za nekretnine tržište Španije, posebno Valensija, sve je zanimljivija domaćim kupcima. Sagovornik N1, koji se odlučio za ovakav korak, ističe da je motiv bio i ekonomske prirode, ali i kvalitet života.
Građani Srbije, koji se odlučuju za kupovinu stanova u inostranstvu, u 90 odsto slučajeva su investicioni kupci, a prilikom odabira zemlje u kojoj će kupiti nekretninu, vode se brzinom povrata uloženog novca (ROI) i administrativno-pravnim procedurama, odnosno koliko je neko tržište transparentno i otvoreno prema kupcima iz drugih zemalja i koliko lako mogu da realizuju kupovinu.
Ipak, ima i onih kojima to nije jedini motiv. Mirko iz Beograda, prošle godine, kupio je stan u Valensiji, umesto u srpskoj prestonici, a kako kaže za portal N1, jedan od motiva kojim se vodio prilikom izbora grada gde će kupiti nekretninu, uz cenu kvadrata, bio je i indeks kvaliteta života.
Prema njegovim rečima, kvadrat stana u Valensiji jeftiniji je za 15 do 20 odsto od cene kvadrata u Beogradu.
- Mi, naravno, nismo, investitori sa velikim novcem, bukvalno je reč o novcu za koji u Beogradu možete kupiti, na primer, neku garsonjeru ili jednosobni stan, a za taj novac u EU - u Španiji imate nekretninu koja je značajno jeftinija - kaže sagovornik N1.
Uz nižu cenu po kvadratu Mirko ističe da Valensija nudi superiorni kvalitet života u odnosu na Beograd.
- Po indeksu kvaliteta života (quality of life) za 2025. godinu globalno, prema analizi platforme Numbeo, Valensija je na 19. mestu, a Beograd je na 216. Imate situaciju da je Valensija bukvalno između Helsinkija i Ciriha, bolja od Ciriha, a ispod Helsinkija, a Beograd je po kvalitetu života u rangu sa Tbilisijem, Jerevanom i slično. Znači, ogromna je razlika u kvalitetu života, koji podrazumeva miks stvari koje se tiču primanja, kupovne moći, kvaliteta vazduha i vode, zdravstvene zaštite, svega - kaže on.
Osim što je motiv za kupovinu stana bio plan da u Valensiji žive po nekoliko nedelja, više puta godišnje, Mirko se vodio i mogućnošću izdavanja u periodu kada je u Beogradu, kako bi vratio uložen novac.
- Idealno je bilo da uspemo da napravimo način života da možemo da imamo drugi dom u Španiji, koji je što se tiče klime mnogo, mnogo bolje mesto. Nama je cilj da imamo mogućnost da odemo na lepše i zdravije mesto, možda, više puta godišnje, a takođe i izdavanje. Španija je jako zanimljiva, odnosno Valensija konkretno, a s obzirom na cene izdavanja, u Valensiji stan možete da isplatite za nekih 15 godina, dok je u Beogradu taj odnos, kada kupite stan i onda ga izdajete 24 godine. Znači 24 godine treba ga iznajmljivati po sadašnjim tržišnim cenama, da biste otplatili investiciju u Beogradu - objašnjava on.
U Španiji, prema njegovim rečima, ima dosta digitalnih nomada, koji dolaze na mesec, dva, tri i iznajmljuju stanove.
- Oni dolaze sa svojim laptopima, ima ih iz Rusije, Ukrajine i tako dalje. Ima baš dosta digitalnih nomada, mladih ljudi koji rade online poslove i oni su idealni zakupci na taj kratki rok, dva, tri meseca. I to je zapravo super - navodi sagovornik.
Komentari 6
ostavi komentar