Društvo i ekonomija

[ Izvor: Forbes Srbija ]

30. 04. 2025. 08:17 1

Putevi Srbije do guše u dugovima: Potražuju se MILIJARDE dinara, otkrivene nepravilnosti

I najnoviji finansijski izveštaj javnog preduzeća Putevi Srbije potvrđuje dosadašnju praksu poslovanja. Neto gubitak u 2024. godini skoro je dupliran u odnosu na godinu pre. Dostigao je 11,4 milijarde dinara, u poređenju sa 6,8 milijardi koliko je iznosio 2023.

Uporedo sa tim, međutim, rastu i dugovi ovog državnog gubitaša prema dobavljačima, uglavnom putarskim preduzećima koja izvode radove za Puteve Srbije.

Ti dugovi, koje Putevi Srbije, nisu izmirili tokom 2024. nešto su veći od kreiranog gubitka i iznose 11,9 milijardi dinara, vidi se u Napomenama dostavljenim uz finansijske rezultate.

Forbes Srbija analizirao je kome Putevi Srbije duguju novac i zašto.

Ostvareni rezultati

Finansijski izveštaj Puteva Srbije pokazuje da je preduzeće kojim rukovodi Zoran Drobnjak, najdugovečniji među v. d. direktorima velikih državnih preduzeća u Srbiji, ostvarilo ukupne prihode od 60,3 milijarde dinara, što je za četiri milijarde manje nego 2023. godine.

Sa druge strane, ukupni rashodi iznosili su 71,6 milijardi i veći su od onih prethodne godine za nešto manje od milijardu dinara.

Iz poslovnog bilansa vidi se da su Putevi Srbije nešto manje od 70 odsto prihoda ostvarili od naplate putarine. Tačnije iz ovog izvora prihodovano je 40,1 milijarda dinara, dok je ostatak uglavnom došao iz budžeta.

Davanja iz budžeta

Naime, u Napomenama iz finansijskog izveštaja piše da su državna davanja u 2024. ovom preduzeću bila 25,6 milijardi dinara.

- Iz budžeta je primljeno 17.365.681.000 dinara, i to je knjiženo kao poslovni prihod pošto se dominantno troše na održavanje puteva.

Pojašnjenja radi, iz budžeta Putevi Srbije dobili su 12,8 milijardi dinara, dok su 4,5 milijardi dobili sa razdela Ministarstva finansija. I to je 17,3 milijarde dinara koje je ovo javno preduzeće knjižilo kao poslovni prihod. Preostalih 8,3 milijarde dinara su, kaže se, ostala državna dodeljivanja, ali se ne precizira iz kojih izvora.

Kumulativni gubici Puteva Srbije na kraju prošle godine, navodi se u bilansu, iznose 106 milijardi dinara.

Ono što ovo preduzeće navodi kao objašnjenje za ogromnu razliku između prihoda koje ostvaruje po osnovu naplate putarine i rashoda koje pravi, leži u tome da se putarina naplaćuje na oko 911 kilometara auto-puta. Sa druge strane, u njihovoj nadležnosti je održavanje i razvoj mreže puteva nižeg ranga dužine 17.000 kilometara.

Dugovanja dobavljačima

Iz finansijskog izveštaja Puteva Srbije jasno je da ovo preduzeće ne plaća na vreme ni obaveze prema dobavljačima, od kojih su najznačajnija putarska preduzeća, odnosno izvođači radova.

U prošloj godini, njihove obaveze iz poslovanja, odnosno dugovi prema izvođačima u zemlji iznosili su 11,9 milijardi dinara. Na spisku preduzeća kojima su putevi ostali dužni u prošloj godini je njih 28.

Najveći dug Putevi imaju prema akcionarskom društvu PZP Valjevo, i to 1,3 milijarde dinara. Na drugom mestu je firma Srbijaautoput kojoj duguju 1,2 milijarde. Među poveriocima je i nekoliko ogranaka autrijskog Štrabaga, ali i Novi Pazar Put.

Osim putarskih preduzeća, tu su i Orion telekom kojem Putevi duguju 500 miliona dinara, kao i Roaming Electronics kojem su dužni znatno manje - 37,5 miliona dinara.

Izvođači isti, dugovi veći

Iz nekoliko firmi sa kojima je Forbes Srbija nezvanično razgovarao kažu da je to uobičajena praksa Puteva Srbije.

- Oni jednostavno kada potroše novac koji im je opredeljen za tu godinu iz budžeta, zaustave plaćanja prema dobavljačima. Praktično im se onda poslovi i ne fakturišu, dok ne dođe sledeća godina. I tako je već godinama, samo što je primetno da se to prošle godine dodatno pogoršalo - objašnjavaju pojedini izvođači radova.

I finansijski bilansi potvrđuju da je taj dug narastao. Naime, prema onima iz 2023. godine vidi se da su tada obaveze prema dobavljačima bile dva puta manje. One su te godine iznosile 5,4 milijarde dinara, dok su u 2022. bile samo 2,1 milijardi dinara.

Drugim rečima, za dve godine obaveze prema dobavljačima Puteva Srbije povećane su više od pet puta.

Sa druge strane, spisak tih dobavljača je praktično isti, što govori da putarska preduzeća zbog sve većeg kašnjenja u plaćanju i dugova, ne odustaju od poslovanja sa Putevima Srbije.

Šta je otkrio revizor

Inače, Državna revizorska institucija objavila je pre nekoliko meseci postrevizorski izveštaj o tome da li su Putevi Srbije ispravili nepravilnosti koje je revizor uočio prilikom prethodne revizije. U ovom izveštaju kaže se da ovo preduzeće nije ni tokom 2024. godine ispravilo nepravilnosti koje su otkrivene prilikom revizije finansijskog izveštaja za 2022. i na koje im je ukazano.

U svojoj reviziji, DRI je otkrio da Putevi Srbije nisu naplatili putarinu za 782.583 prolaska vozila. Vrednost tih putarina bila je 329,8 miliona dinara.

Osnov za ovo bio je oslobađanje od plaćanja, Ipak, ovo javno preduzeće nije državnom revizoru dostavilo dokaze da je oslobađanje od plaćanja sprovedeno u skladu sa propisima.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 1

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Dekontaminacija

Zoran Živković [25.04.2025.]




Video dana

Savršena pljačka

Anketa

Da li će Rusija i Ukrajina postići dogovor o primirju?

Rezultati