Društvo i ekonomija
19. 04. 2025. 07:10 20
DANAK POBUNE Vučić daje novac privatnim fakultetima
Otkako su, krajem prošle godine, studenti stupili u blokade fakulteta svih državnih univerziteta, predstavnici vlasti nekoliko puta su isticali negativne posledice protesta po ekonomiju. Sada, predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavljuje drugačiju preraspodelu budžeta - više novca za privatne fakultete. Stručnjaci u razgovoru za Novu ekonomiju ističu da je ovo politička odluka bez ikakvog ekonomskog smisla, te da će vlast uraditi sve, uključujući i novčana davanja privatnicima - samo da skrene pažnju sa studentskih zahteva.
Nakon što su "kažnjeni" profesori, na red su, čini se, stigli i čitavi univerziteti. Naime, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da "želi da ojača privatni sektor u Srbiji", te da više studenata privatnih fakulteta ima pravo na budžetsko finansiranje.
- Još jedna važna stvar koju ću predložiti - i kao građanim i kao predsednik imam zakonodavnu incijativu, tražiću, videću da li će Vlada da se saglasi - ako ne, ići ću i protiv Vlade u Narodnu skupštinu, pa ću videti hoću li moći da obezbedim većinu u Narodnoj skupštini Republike Srbije, za donošenje zakona kojim bi se drugačije rasporedile pare fakultetima - rekao je Vučić.
On je objasnio i zašto želi da se više studenata privatnih fakulteta školuje o trošku države.
- Privatni fakulteti su se pokazali kao mnogo postojaniji, mnogo ozbiljniji kao fakulteti i univerziteti koji žele da pruže znanje i obrazovanje ljudima. Privatna svojina se pokazala kao svojina koja mnogo bolje upravlja kapacitetima nego državna. U državnoj, kao i u društvenoj, svi misle da imaju prava da koriste sva prava, a da nemaju nikakve obaveze, državu tretiraju kao poslednju rupu na svirali - rekao je Vučić.
- Time ćemo srušiti monopol državnih fakulteta, nikoga više nikada neće moći da ucenjuju. Ako žele da opstanu, moraće da se bore na tržištu na neuporedivo ozbiljniji način, a naša deca će moći da uče - dodao je.
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović ovu najavu smatra vidom "zastrašivanja, kazne i pritiska".
- Ovo je samo kontinuitet jedne politike koja ide protiv svoje države i naroda. Ja bih samo da podsetim predsednika na privatne fakultete koji su takođe u blokadi - kaže Jovanović za Novu ekonomiju.
Ona kaže da ovakve odluke ne smeju da se donose preko noći, ali istovremeno - time nije iznenađena.
- Ovo je rat koji je jedan čovek, iz samo njemu znanih razloga, objavio državnim univerzitetima i ozbiljnom obrazovanju. On će uraditi sve da skrene pažnju sa tako jednostavnih studentskih zahteva. Istovremeno, ova najava poništava navodno ispunjenje četvrtog zahteva, iako je on ispunjen samo na papiru, ne i u praksi. Ovim se samo nastavlja politika sile i bezumlja - kaže Jovanović.
Da je ovo isključivo politička odluka zbog "neposlušnosti" državnih univerziteta, smatra i ekonomista Saša Đogović.
- Na ovaj način faktički se ulazi u borbu sa profesorima, rektorima, dekanima. Ne vidim u ovome ekonomsku logiku, pogotovo u ovoj društveno-političkoj krizi, osim daljeg ulaska u spiralu represije - kaže Đogović.
On ističe da od početka godine postoje negativne implikacije na ekonomske tokove - manja industrijska proizvodnja, izvoz, manje strane direktne investicije, slabiji rezultati u maloprodaji, a teško i da će privredni rast iznositi projektovanih 4,2 odsto. Ipak, za to nisu krivi studenti, kako vlast pokušava da predstavi.
- Studenti nisu krivi, oni targetiraju krivca i uzročnika krize, a to su institucije koje ne funkcionišu. Što kriza duže traje, cena izlaska iz nje će biti viša. Studenti su iz političkih razloga targetirani kao krivci, a podnose veliku žrtvu, pogotovo ako izgube godinu. Niko nije na ulici iz hira, a to se najbolje videlo 15. marta. Vlast mora da izađe iz svog balona, svoje paralelene stvarnosti, ukoliko hoće da zaustave krizu u kojoj se naše društvo nalazi - zaključuje Đogović.
Komentari 20
ostavi komentar