Društvo i ekonomija

[ Izvor: Mediji ]

14. 04. 2025. 10:23 30

Ko je Dejan Vuk Stanković, budući ministar prosvete?

Dejan Vuk Stanković biće ministar prosvete u novoj Vladi Srbije, saopšteno je ovog ponedeljka. Na tom mestu će zameniti Slavicu Đukić Dejanović.

Stanković je stalno zaposlen na Fakultetu za obrazovanje učitelja i vaspitača, Univerziteta u Beogradu na kome je stekao zvanje vanrednog profesora za predmete: Filozofija sa etikom, Obrazovanje za medije i Obrazovanje za demokratiju i građansko društvo.

Javnosti je poznat po tome što se često pojavljuje u medijima kao politički analitičar.

Diplomirao na Filozofskom fakultetu u Beogradu

Dejan Vuk Stanković je rođen 22. januara 1973. godine u Beogradu. Osnovnu školu "Starina Novak" i Prvu beogradsku gimnaziju, pohađao je i završio u rodnom gradu. Od 1991. do 1998. godine, studirao je filozofiju, koju je i diplomirao na Filozofskom fakultetu u Beogradu, sa prosečnom ocenom 9.25.

Diplomski rad je odbranio na temi iz oblasti savremene filozofije: O pojmu i preobražaju pojma filozofije kod Huserla, kod profesora dr Miloša Arsenijevića.

Iste godine (1998), upisao je postdiplomske studije na Filozofskom fakultetu u Beogradu, na smeru filozofija, Katedra: etika i praktična filozofija, kod profesora dr Jovana Babića. Ispitne obaveze na postdiplomskim studijama je okončao u roku, sa prosečnom ocenom 9.80.

U junu 2007. godine, odbranio je magistarsku tezu na odseku za etiku Filozofskog fakulteta u Beogradu, pod nazivom: Moral i pravo u filozofiji Herberta Lajonela Adolfusa Harta, stekavši akademsko zvanje magistra filozofskih nauka.

U novembru 2011. godine, Dejan Vuk Stanković je odbranio doktorsku disertaciju na Odseku za filozofiju, na Katedri za etiku i praktičnu filozofiju, pod nazivom: Praktička racionalnost i odnos prava i morala u filozofiji Džona Mičela Finisa, stekavši akademsko zvanje doktora filozofskih nauka.

Usavršavanje u Poljskoj

U periodu od 2000. do 2003. godine, bio je stipendista Ministarstva za nauku, tehnologiju i životnu sredinu. Kao stipendista, stručno se usavršavao i aktivno učestvovao u projektima Instituta za filozofiju i društvenu teoriju u Beogradu.

Uporedo sa pohađanjem postdiplomskih studija i angažmanom u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju, pohađao je Otvoreni program Beogradske otvorene škole (BOŠ), u periodu od 1999. do 2000. godine, kao i program Savremene teorije demokratije, Alternative akademske obrazovne mreže (AAOM), u periodu od 2000. do 2001. godine.

Tokom 2001. godine, Dejan Vuk Stanković se stručno usavršavao na Democracy and Diversity Institute, u Krakovu, Poljska, akademskoj instituciji čiji su osnivači New School For Social Research iz Njujorka, SAD i Jagelijanski univerzitet iz Krakova, Poljska. Usavršavanje je imalo multidisciplinarni pristup, obuhvativši kurseve iz oblasti političke teorije, sociologije i istorije.

U periodu od 2004. do 2006. godine, učestvovao je u svojstvu istraživača, kao analitičar agencije Marten Board International, članice ESOMAR-a, čiji je fokus bio na istraživanju tržišta i javnog mnjenja, licencirane od British Bureau for Marketing Reserch za program TGI.

Od 2011. godine do danas, učesnik je projekta Instituta za filozofiju, Filozofskog fakulteta u Beogradu pod nazivom "Istorija srpske filozofije", čiji je rukovodilac profesor dr Irina Deretić.

"Izazovi i percepcije bezbednosnih izazova u Evropi"

Od 2016. godine, u svojstvu samostalnog istraživača, učestvuje na inter-regionalnom projektu "Izazovi i percepcije bezbednosnih izazova u Evropi", Univerziteta za javnu politiku i bezbednost iz Budimpešte, Mađarska.

U projektu su uzeli učešće istraživači iz Istočne i Srednje Evrope, baltičkih zemalja, Ukrajine i Nemačke.

- Od 2011. do danas učesnik je projekta Instituta za filozofiju, Filozofskog fakulteta u Beogradu pod nazivom "Istorija srpske filozofije", čiji je rukovodilac profesor dr Irina Deretić. Od 2016. godine, u svojstvu samostalnog istraživača, učestvuje na inter-regionalnom projektu "Izazovi i percepcije bezbednosnih izazova u Evropi", Univerziteta za javnu politiku i bezbednost iz Budimpešte, Mađarska. U projektu su uzeli učešće istraživači iz Istočne i Srednje Evrope, baltičkih zemalja, Ukrajine i Nemačke. Od 2015. do 2020. godine bio je istraživač-saradnik na projektu "Medijametar - analiza štampanih medija u Srbiji", u organizaciji Instituta za javnu politiku u Beogradu i Medijskog arhiva Ebart, Beograd. Nalazi ovih istraživanja objavljeni su u dvadeset štampanih studija, a prezentirani, između ostalog, i u Evropskom parlamentu u Briselu. Od 2014-2015. godine i u periodu od 2022-2023. godine, sarađuje kao konsultant i analitičar sa agencijom za istraživanje javnog mnjenja i tržišta Faktor Plus. Počev od 2023. godine, stalni je kolumnista dnevnog lista "Kurir", a objavljuje stavove i mišljenja u dnevnom listu "Politika" - napominje u svojoj biografiji.

Krajem 2024. podneo kandidaturu za člana Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 30

ostavi komentar
Vidi još

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Kolekcija

Zoran Živković [11.04.2025.]




Video dana

Ovde su ti vrata

Anketa

Da li ste za smanjenje broja klubova u Superligi?

Rezultati