Društvo i ekonomija
09. 04. 2025. 12:41 6
Đedović Handanović: Srbija sačuvala energetsku stabilnost
Ministarka rudarstva i energetike Srbije u tehničkom mandatu Dubravka Đedović Handanović rekla je da je Srbija, uprkos svim izazovima sa kojima se suočila tokom energetske krize, uspela da sačuva energetsku stabilnost i da nastavi razvoj energetskog sektora u skladu sa svojim strateškim ciljevima.
- Strateškim dokumentima, a pre svega novom Strategijom razvoja energetike, predvideli smo na koji način ćemo postići dekarbonizaciju energetskog sektora do 2050. godine, uz osiguravanje dovoljnih količina energije, očuvanje stabilnog snabdevanja energentima i podizanje energetske sigurnosti - kazala je ona na radionici Globalna perspektiva energetskog sektora u organizaciji Nacionalnog energetskog komiteta Srbije-WPC Energy, održanoj u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Ona je dodala da je cena električne energije u Srbiji i dalje među najnižim u Evropi, a da je napredak u prethodnih nekoliko godina prepoznat i od strane Evropske komisije.
Đedović Handanović je naglasila da Srbija mora da sustiže kašnjenje u investicijama u energetskom sektoru u prethodnih 20 godina, zbog čega je odlučna da nastavi sa ulaganjem u sve strateški važne projekte.
- Trenutno radimo na ažuriranju dokumenta "Polazne osnove plana razvoja energetske infrastrukture", koji je usvojila Vlada pre dve godine, a kojim smo procenili neophodne investicije u narednih 10 godina na oko 14 milijardi evra - rekla je ministarka.
Kako je ukazala, intenzivno investiranje važno je ne samo da bi se nadoknadilo kašnjenje, već i da bi mogli da se prate globalni trendovi i povećava energetska bezbednost zemlje, a to znači, istakla je, "ubrzani razvoj obnovljivih izvora energije, snažniju prenosnu mrežu, pouzdaniji distributivni sistem, nove gasovode i naftovode, kao i potencijalnu novu rafineriju".
- U ovom procesu, važno je da jačamo naše državne energetske kompanije kadrovski, organizaciono, korporativno, a svakako da će deo potrebnih investicija doći iz privatnog sektora - navela je Đedović Handanović.
Istakla je i da je energetska bezbednost jedna od najvažnijih tema na globalnom nivou zbog sukoba u Evropi i na Bliskom istoku i njihovog uticaja na dostupnost i cene energenata, samim tim na razvoj svetske ekonomije.
- Za Srbiju je diversifikacija izvora i pravaca snabdevanja prirodnim gasom i naftom od velikog značaja, pre svega zbog nestabilnog geopolitičkog konteksta. Sa Mađarskom ove godine krećemo da gradimo novi naftovod koji će povezati naše dve zemlje i kojim će se Srbija povezati na naftovod "Družba" - podsetila je ona.
Đedović Handanović je objasnila da će time Srbija za tri godine od danas obezbediti alternativni, dodatni pravac snabdevanja sirovom naftom.
- Danas znamo da je Srbija donela ispravnu odluku da izgradi gasovod "Balkanski tok", koji je omogućio Srbiji stabilno snabdevanje i stabilne cene prirodnog gasa. Znamo da je cena gasa u Evropi ove godine bila na dvogodišnjem maksimumu i verujem da će se isto tako i odluka o izgradnji naftovoda pokazati ispravnom - rekla je ministarka.
Dodala je da Srbija nastavlja da se povezuje sa susednim zemljama i kada je transport prirodnog gasa u pitanju.
- U naredne tri godine izgradićemo još dva nova gasovoda kojim ćemo se povezati sa Severnom Makedonijom i Rumunijom, uz već izgrađeni gasovod "Balkanski tok", kao i interkonekciju Srbija-Bugarska, kojom smo se povezali na gasovod "TANAP", odnosno Južni gasni koridor. Na taj način dobijamo pristup različitim izvorima gasa iz TAP-a, TANAP-a, BRUA u Rumuniji, što će nam dati veću sigurnost snabdevanja - kazala je Đedović Handanović.
Govoreći o naporima za dekarbonizaciju, ona je podsetila da se ovaj proces ne odnosi samo na proizvodnju električne energije, već i na saobraćaj.
- U ovoj oblasti, kao mere pored povećanja broja električnih vozila, vidimo i povećanje korišćenja alternativnih goriva, što je važno da prepozna i NIS u svojim strategijama i planovima razvoja - navela je ministarka.
Prema njenim rečima, energetska tranzicija pruža veće mogućnosti za unapređenje rodne ravnopravnosti u energetskom sektoru, stvarajući prilike da se više žena, uključi u transformaciju energetskog sektora i prelazak na čistu energiju.
- U Srbiji, energetski sektor je visoko diversifikovan kad je u pitanju rodna ravnopravnost, i možemo da se pohvalimo velikim brojem žena na čelu energetskih kompanija. Dobra vest je da su prosečne zarade u sektoru nafte i gasa u Srbiji dodatno povećane, iz čega se vidi da je naftni i gasni sektor perspektivan za mlade ljude u Srbiji - kazala je Đedović Handanović.
Komentari 6
ostavi komentar