Društvo i ekonomija

Direktno.rs [ Izvor: Beta ]

21. 03. 2025. 14:06 0

Đedović Handanović: Podrška NIS-u za ponovno odlaganje američkih sankcija

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je Radna grupa Vlade Srbije za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, u vezi sa sankcijama Naftnoj industriji Srbije (NIS), podržala molbu NIS-a za ponovno odlaganje tih sankcija.

- Na ovoj sednici radne grupe Vlade Srbije odlučili smo da podržimo molbu NIS-a za ponovno odlaganje sankcija, što bi Vlada zvanično trebalo da konstatuje u ponedeljak - kazala je Đedović Handanović na četvrtoj sednici Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine (Office of Foreign Assets Control - OFAC), objavilo je ministarstvo.

Ona je podsetila da je NIS ove nedelje uputio zahtev OFAC-u za produženje licence, a prethodno je podneo i zahtev za skidanje sa liste sankcija.

- U ovom trenutku ne znamo da li će do toga doći i u kom vremenskom periodu. Svakako o svim relevantnim koracima koje država bude preduzimala javnost će biti obaveštavana - rekla je ministarka.

Podsetila je da je potencijalno uvođenje sankcija NIS već jednom odloženo.

- Američka strana je krajem februara, kada je prvi put produžen rok za potencijalno nastupanje sankcija prema NIS-u, navela razumevanje za to koliko je NIS važna kompanija za sve građane Srbije, vitalne aktivnosti poput zdravstvenog sistema, poljoprivrede i privrede. Nadamo se da će doći do razumevanja u novoj američkoj administraciji i ovaj put, a mi ćemo nastaviti dijalog sa obe strane kako bismo došli do dugoročno održivog rešenja - kazala je ona.

Đedović Handanović je navela i da je Vlada Srbije u koordinaciji sa susednim, prijateljskim zemljama, u vezi sa ovim pitanjem.

- Nadamo se da će naši prijatelji iz susedstva i ovaj put podržati Srbiju, odnosno NIS, da ne dođe do nastupanja sankcija i tako nam pomoći da zaštitimo interese zemlje, građana, ekonomije i regionalnu stabilnost - kazala je ministarka.

Sastanku Radne grupe prisustvovali su i ministar finansija Siniša Mali, ministar bez portfelja zadužen za oblast međunarodne ekonomske saradnje i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenad Popović, predstavnici Ministarstva spoljnih poslova i član Odbora direktora NIS-a Dragutin Matanović.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Beograd,15.mart, 19:11h

Zoran Živković [20.03.2025.]




Video dana

Nesvakidašnji pogodak

Anketa

Da li je na velikom protestu u Beogradu upotrebljen zvučni top?

Rezultati