Društvo i ekonomija

[ Izvor: Danas ]

09. 04. 2025. 20:52 2

Koliko novca je potrebno za praznično putovanje?

Kako se bliže Uskršnji, ali i prvomajski praznici, građani Srbije imaće mini odmore, koje će mnogi želeti da iskoriste za putovanje, bilo negde u našoj zemlji ili u inostranstvu. Ali ono što treba imati na umu, jeste da su cene u proseku bar 10 odsto više u odnosu na prošlu godinu.

Naime, Vaskrs ove godine pada 20. aprila, a neradni dan je i Veliki petak, kao i ponedeljak, nakon Vaskrsa. To znači da će većina radnika moći da spoji četiri slobodna dana od 18. do 21. aprila.

Pored toga, samo desetak dana kasnije, dolaze neradni dani 1. i 2. maj, koji padaju u četvrtak i petak, što znači da se spajaju sa vikendom. Dakle građani će imati i tu četiri slobodna dana, od 1. do 4. maja.

Ova dva prolećna produžena vikenda idealna su za odlazak na kraće putovanje i punjenje baterija. Ipak, za to je potrebno da se pored slobodnog vremena ispuni i drugi preduslov, a to je onaj finansijski.

Ipak, uz dobro planiranje, za tri noćenja u Srbiji ili regionu, nije potrebno izdvojiti bogatstvo, već je moguće pronaći smeštaje po pristupačnim cenama. Dok je za neka dalja putovanja potrebno malo više novca.

Prosečne cene smeštaja za dve osobe u najpopularnijim turističkim destinacijama variraju u zavisnosti od same lokacije, tipa smeštaja i platforme za rezervaciju, ali i od različitih pogodnosti koje smeštaji nude.

Dodatno, u cenu se neretko uračunava i turistička ponuda samog mesta u kom se odseda.

Aleksandar Seničić iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) za Danas kaže da za Uskrs i Prvi maj tradicionalno bude veliko interesovanje za evropske gradove.

- Od Istanbula, Soluna, Sofije, Temišvara, Budimpešte, Beča, severne Italije… do zemalja regiona poput Skoplja i Ohrida u Severnoj Makedoniji, Trebinja, Mostara, Sarajeva i Banjaluke u Bosni i Hercegovini…- navodi on.

Seničić kaže da, kada se radi o autobuskim aranžmanima, koji najčešće traju četiri dana, odnosno tri noćenja, cene se kreću od 70 pa do 190 evra Kako dodaje, cena zavisi od destinacije, broja dana i kvaliteta programa putovanja.

Takođe, Seničić navodi da je veliki broj i avio aranžmana za Lisabon, Porto, Valensiju, Malagu, Barselonu, Milano, Rim, Prag, kao i za Kipar, Maltu, Tunis, Egipat, Dubai…

- Cene su različite i zavise od kvalitete hotela, usluge i avio kompanije, ali kreću se od 390 pa do 790 evra - navodi Seničić.

Za Egipat i Tunis su, prema njegovim rečima, uglavnom aranžmani u trajanju od sedam dana i cene mogu biti i više ukoliko se radi o visoko kvalitetnim hotelima.

Seničić ukazuje da su cene generalno veće u odnosu na prošlu godinu za 10 do 15 odsto, što je, objašnjava, u skladu sa povećanjem životnih troškova.

- Interesovanje je nešto manje nego prošle godine za ova putovanja, takođe, malo je stala i prodaja za leto, s obzirom na to da se još uvek ne zna kako će škole raditi i kad se završava školska godina - kaže on.

Što se tiče domaćih turističkih destinacija, iz Turističke organizacije Srbije (TOS) kažu za Danas da je tokom prvomajskih praznika tradicionalno fokus na odmoru u prirodi.

- To znači da su turistima veoma privlačni planinski centri poput Zlatibora, Tare, Zlatara, Divčibara, ali i Fruške gore. Veliko je interesovanje i za naše banje. U Sokobanji, Vrnjačkoj Banji, Kuršumlijskoj, Lukovskoj, Prolom banji, Vrdniku, Banji Koviljači već sada kreće intenzivna sezona - navode oni.

Iz TOS-a dodaju da su veoma tražena i izletišta u okolini gradova, zbog čega očekuju da za 1. maj kapaciteti budu popunjeni, mahom domaćim, ali i turistima iz regiona.

- Ovo je period u godini kada nam u većem broju dolaze i inostrani turisti, naročito sa dalekih tržišta, poput Kine - zaključuju.

Direktor Turističke organizacije Zlatibor Vladimir Živanović za Danas kaže da je interesovanje građana za boravak na Zlatiboru tokom uskršnjih i prvomajskih praznika veoma veliko, s obzirom na to da mnogi traže odmor i opuštanje u prirodi.

- S obzirom na veću potražnju u ovom periodu, preporučujemo da se rezervacije obave unapred, posebno u popularnim smeštajnim objektima, odnosno hotelima - savetuje on.

Što se tiče cena, Živanović dodaje da je tokom praznika praksa da hotelijeri pripremaju posebne pakete za goste.

- Tu su pored standardnog smeštaja uključeni i ostali sadržaji, korišćenje velnes i spa centara, igraonica za decu, teretane… Neki će imati i muzičke programe, kako bi obogatili sadržaj za goste koji borave u njihovim objektima. U zavisnosti od broja noćenja, u pojedinim smeštajnim objektima se, takođe, odobravaju popusti, dok su neki za praznike zadržali standardan cenovnik - otkriva sagovornik Danasa.

U odnosu na prethodnu godinu cene smeštaja jesu neznatno više, ukazuje Živanović i dodaje da je to posledica rasta troškova života.

- Cene noćenja mogu se pronaći već od 2.000 dinara po osobi, dok su u hotelima visoke kategorije i do desetak hiljada - navodi on.

Živanović dodaje da će u skladu sa praznikom, na više lokacija biti organizovane i radionice farbanja i ukrašavanja uskršnjih jaja.

Ako se za ove praznike potraže rasploživi smeštaji preko platformi Buking ili Airbnb, vidimo da su cene dosta različite.

Cene na Zlatiboru za tri noćenja kreću se već od 60 ili 70 evra po smeštajnoj jedinici, dok je za smeštaje sa visokim ocenama korisnika potrebno izdvojiti od 90 evra naviše. Cene su blago više na Kopaoniku, gde je za dobro ocenjene objekte potrebno uglavnom više od 100 evra za tri noći.

Što se tiče banja, više od 100 evra potrebno je i za tri noćenja u Sokobanji u dobro ocenjenim objektima, dok je u Vrnjačkoj banji moguće pronaći kvalitetan smeštaj već za 80 evra pa naviše.

Cene smeštaja u regionu

Cene za tri noćenja u Sarajevu, za dve osobe, mogu se pronaći već od 80 evra pa naviše. Smeštaj je moguće pronaći i za manje novca, ali sa nižim ocenama korisnika. Slična situacija je i u Banjaluci, kao i u Trebinju. U Mostaru se smeštaj za tri noćenja uglavnom može pronaći za 100 ili više evra.

U Skoplju je smeštaj nešto jeftiniji, pa je za tri noćenja moguće platiti i 70 evra. S druge strane, za Ohrid je potrebno izdvojiti bar 90 evra za malo bolje ocenjene objekte.

Što se tiče Zagreba, za iste uslove, najpovoljniji smeštaji su značajno skuplji. U glavnom gradu Hrvatske, teško je pronaći smeštaj za manje od 160 evra za tri noćenja, a da objekat ima dobru ocenu korisnika.

U susednoj Bugarskoj, u Sofiji se cene za tri noćenja kreću oko 150 evra, pa naviše. Dok je u Rumuniji u Temišvaru smeštaj moguće naći od 100 evra pa naviše sa kvalitetnim ocenama.

Od gradova iz regiona koji su popularni kod srpskih turista, a koji su relativno blizu za samostalni odlazak, ubedljivo najskuplja je Budimpešta.

U glavnom gradu Mađarske, najniže cene za dobro ocenjene objekte kreću od 220 evra za tri noćenja, pa naviše.

Ukoliko se na put ide u sopstvenoj režiji, potrebno je, pored cena smeštaja, uračunati i cene goriva, putarine i ostalo.

Litar evrodizela ove nedelje u Srbiji košta maksimalno 196 dinara, a cena benzina evropremijum BMB je maksimalno 183 dinara za litar. Cene putarina menjale promenjene su tokom prošle godine.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 2

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Kolekcija

Zoran Živković [11.04.2025.]




Video dana

Ovde su ti vrata

Anketa

Da li ste za smanjenje broja klubova u Superligi?

Rezultati