Društvo i ekonomija
03. 04. 2025. 11:39 14
Tramp uveo carine mnogim zemljama: POBRATIM SRBIJI ZACEPIO NAJVEĆE NA BALKANU
Zbog uvedenih carina pre svega bi mogla da bude oštećena automobilska industrije (najviše automobilske gume), kao i namenska industrija (mahom municija), odnosno izvoz ovih proizvoda iz Srbije. Iako ne tako veliki izvozni proizvod, carinama bi mogla da budu pogođeni i prehrambeni proizvodi. Kako je to mogao da uradi zemlji, kome sadašnja vlast daje najveću podršku? " U mnogim slučajevima prijatelj je gori od neprijatelja po pitanju trgovine", rekao je Tramp.
Američki predsednik Donald Tramp je najavio da na snagu stupaju uzvratne carine. Objavio je i kompletan spisak uvedenih tarifa. Na listi zemalja je i Srbija, sa zaista visokom stopom od 37 odsto. Međutim, u tabeli koja je objavljena mogao se videto podatak da naša zemlja ima duplo višu tarifu za robu uvezenu iz SAD (74 odsto). Slede Bosna i Hercegovina (carina od 35 odsto), Severna Makedonija (od 33 odsto), članica EU Hrvatska (carina od 20 odsto), Crna Gora, Albanija i tzv. Kosovo (sa po 10 odsto).Na Trampovoj crnoj listi najteže su pogođene najsiromašnije zemlje (a, tu smo negde i mi). Lesoto je suočen sa carinom od 50 odsto, Kambodža sa 49 odsto, Laos sa 48 odsto, a Madagaskar sa 47 odsto. Vijetnam je pogođen stopom od 46 odsto, dok Šri Lanka i Mjanmar dobijaju carinu od 44 odsto. Sirija i Foklandska ostrva takođe su "oporezovani" sa 41 odsto. Inače, izvoz Srbije značajno je više rastao nego uvoz iz SAD. Podaci pokazuju i da je učešće izvoza u SAD u ukupnom izvozu Srbije tek oko dva odsto. Američko tržište je tek 19. izvozno tržište po značaju za Srbije.
Ali, ne i toliko malo imajući u vidu da je plasman proizvoda u u SAD prvi put premašio 600 miliona evra. Onima koji imaju visoke carine na američke proizvode, 20 odsto i više, Tramp je uveo carine u iznosu polovine onog što plaćaju američke kompanije. S druge strane, zemljama i teritorijama koje su carinile proizvode iz SAD sa 10%, Tramp je uveo carine u istom procentu. Kako je Srbija, prema tvrdnjama Trampove administracije, opteretila američke proizvode carinskim dažbinama od čak 74 odsto, ubuduće će izvoz proizvoda iz Srbije u SAD biti carinjen sa 37 procenata.
Evropskoj uniji Tramp uvodi carine od 20 odsto, dok je za Veliku Britaniju odredio 10 odsto, a Švajcarskoj 31 odsto. Manje carine od Srbije predviđene su i za Kinu 34 odsto, za Tajvan 32 odsto, za Južnu Koreju 25 odsto, a za Japan 24 odsto. To znači da će efekta na Srbiju sigurno biti iako SAD nisu naše veliko izvozno tržište. Ali, nisu ni za zanemariti. S druge strane, iako neke važne izvozne proizvode, poput metala, ne izvozimo puno u SAD u odnosu na Evropu i druga tržišta, oni bi mogli posredno da budu pogođeni. Naime, i druge zemlje biće pogođene carinama pa bi prednost u snabdevanju mogle sada da daju domaćim proizvođačima koji bi smanjili plasman na američko tržište, što smanjuje prostor za naše izvoznike.Administracija predsednika Trampa je u januaru 2025. godine zamrzla stranu pomoć na period od 90 dana, što je uključivalo i finansiranje koje je kroz USAID bilo namenjeno nevladinim organizacijama i medijima u Srbiji. Ova odluka je dovela do ozbiljnih finansijskih problema za mnoge organizacije koje su se oslanjale na američku pomoć za sprovođenje svojih aktivnosti. Režimski mediji i glasnogovornici vladajuće partije su to pozdravljali i slavili danima. O sadašnjim sankcijama još uvek muk. A ne sme se zanemariti kako je Srbija kao jedna od zemalja, koje ne pripadaju ni zapadnom ni istočnom bloku, veoma režimski nametnula izraženu podršku građana Trampu. Prema anketi Galupa iz oktobra prošle godine, čak 59 odsto Srba navijalo je za njega na izborima 5. novembra.
To je istakao i predsednik Aleksandar Vučić kada je ponudio da baš u Beogradu budu održani mirovni pregovori o Ukrajini između Trampa i ruskog predsednika Vladimira Putina.- Ne postoji ni jedna zemlja koja može sa Srbijom da se poredi sa stepenom podrške predsedniku Trampu. Ne pričamo o liderima kojih je bilo i ovakvih i onakvih, već pričamo o podršci naroda u celini. I sa druge strane, to je zemlja u kojoj je predsednik Putin i dalje veoma, veoma popularan.Tako da, ja mislim da je to mesto na kugli zemaljskoj koje bi i jednom i drugom izuzetno odgovaralo - rekao je Vučić.Tako su Kinezi i Ameri konačno, postupili po našem receptu: što Amer izmisli, Kinez napravi jeftinije. Nije da ćemo mi nešto iz toga naučiti. Davno smo imali priliku, mnogo njih, a nismo naučili ništa. U psihopatologiju režima u odbrani Srbije od pomenutih sankcija nećemo ulaziti sada, to vam je sve ionako poznato.
Komentari 14
ostavi komentar