Društvo i ekonomija
01. 04. 2025. 07:00 1
Šta znači NOVO ODLAGANJE američkih sankcija NIS-u?
Ekonomista Milan Kovačević u razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže da je ponovno odlaganje sankcija prema NIS-u uslovljeno drugim interesima SAD u Srbiji, ali i razvoju situacije kada je u pitanju rat u Ukrajini.
Puna primena sankcija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Naftnoj industriji Srbije (NIS) odložena je na 30 dana, izjavio je 28. marta predsednik Srbije Aleksandar Vučić. On je na svom Instagram nalogu naveo da je Srbija "uspela da sačuva stabilnost". Ovo je drugi put da SAD odlaže primenu sankcija na zahtev NIS-a, koji su podržale vlade Srbije i Mađarske.
- Svako dalje produženje ima istu tu svrhu, da kupi više vremena da bi Amerika prvo utvrdila šta u celini može da popravi u svoju korist u zemljama protiv kojih je uvodila sankcije - ocenio je ekonomista Milan Kovačević za RSE.Na pitanje da li je ponovno odlaganje sankcija SAD-a prema NIS-u na neki način slanje političke poruke Srbiji, Kovačević kaže:
- Ne. Ja ta produženja razumem tako što oni zavise o ukupnom u sklopu toga šta će Amerika postići. U međuvremenu, ona je normalizovala diplomatske odnose sa Rusijom. To je, recimo, na nekom pravcu da postoji mogućnost da se ublaže sankcije Rusiji, i u celini ne samo prema NIS-u. A pošto su ove sankcije već bile odlučene za NIS, onda ja vidim da svako dalje produženje ima istu tu svrhu, da kupi više vremena da bi Amerika prvo utvrdila šta u celini može da popravi u svoju korist u zemljama protiv kojih je uvodila sankcije, pa će o tome ovisiti i kako će se problem sa NIS-om rešiti - tvrdi on.
Komentari 1
ostavi komentar