Društvo i ekonomija
26. 03. 2025. 12:52 0
"Vlada u tehničkom mandatu krši Zakon kako bi kaznila univerzitet"
Narodni pokret Srbija poziva vlast da se zaustavi u bezumnom pohodu očuvanja fotelja, prestanu da vrše represiju i zastrašivanje ljudi, kao i da uzmu Ustav u ruke i pročitaju da su građani nosioci suverenosti i da vlast moraju da vrše isključivo, jedino i samo u najboljem interesu građana Srbije, u ovom slučaju i njene akademske zajednice - rekla je danas potpredsednica Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodna poslanica dr Ana Jakovljević.
Ona podseća da je Vlada Srbije u tehničkom mandatu 24. marta izmenila Uredbu o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta, tako da je kršeći Zakon o visokom obrazovanju (član 68. stav 5.) bez predloga Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, i mišljenja Konferencije univerziteta Srbije, bavljenje naukom svela na pet sati nedeljno, a nastavu na 35 sati, koliko je ostalo do četdesetočasovne radne nedelje.
- Ako ijedna odluka pokazuje da ovu vlast vode "ćaci", koji apsolutno suštinski ne razumeju sistem države kojom upravljaju, a tek sistem visokog obrazovanja i nauke, onda ovu odluku treba izučavati kao primer neznanja, nestručnosti i zloupotrebe institucija države, koja nikada više ne sme da se ponovi građanima Srbije - kazala je ona.
Jakovljević objašnjava da kako je propisano Zakonom o vladi, Vlada kojoj je prestao mandat ne može predlagati zakone i druge opšte akte i donositi propise, osim ako je njihovo donošenje vezano za zakonski rok ili to nalažu potrebe države, interesi odbrane ili prirodna, privredna ili tehnička nesreća i dodaje da se izmena ove Uredbe ne uklapa ni u jedan razlog zbog kog bi mogla da bude donešena i predstavlja kulminaciju pravničkog neznanja, zloupotrebu državnih institucija i mehanizam najogoljenije represije koju vlast sprovodi nad akademskom zajednicom.
- Univerziteti i fakulteti su po zakonima Srbije naučno-istraživačke organizacije i da bi postojali kao takvi moraju da imaju odgovarajuću akreditaciju, kako za izvođenje nastave, tako i za bavljenje naukom. Protivzakonito i proizvoljno smanjivanje angažovanja u naučno-istraživačkom radu predstavlja udarac na temelje nauke i obrazovanja, i predstavlja nastavak dosadašnje rušilačke politike ove vlasti prema obrazovanju i nauci - dodala je ona.
Prema njenim rečima, verovatno je vlast verovala da će izmenama Zakona o visokom obrazovanju uneti razdor među profesore i studente i time okončati blokade i proteste, što se vidi iz izjava predstavnika vlasti koji su tražili da se usvojene izmene stave van snage, kao i da se ukine ustavom garantovana autonomija univerziteta.
- Da su "ćaci" učili škole, kao što nisu, shvatili bi da prave vrednosti nemaju cenu i da kad se neko za njih bori, ne može se kupiti, a još manje zastrašiti. Zahtevi studenata nisu ispunjeni. Institucije u državi ne samo da ne rade svoj posao, nego prave sve veću štetu građanima, a u ovom slučaju i akademskoj zajednici i tome se mora stati na put. Studenti, nastavnici, istraživači i nenastavno osoblje nisu sami u ovoj borbi i to građani svakodnevno pokazuju - zaključila je ona.
Komentari 0
ostavi komentar