Društvo i ekonomija
26. 03. 2025. 07:00 6
Srbija kao "PRODUŽENA RUKA" Kine u Evropi
Srbija se često u poslednjih godina opisivala kao "ekonomski most" između Kine i Zapada, ali u političkom smislu i kao zemlja koja balansira između globalnih sila uz pitanje koliko dugo će moći da zadrži tu poziciju.
Kina je postala najveći spoljnotrgovinski partner Srbije po uvozu koji je u 2024. iznosio 5,13 milijardi evra. U decembru je Kina preuzela prvo mesto od Nemačke, članice Evropske unije, po uvozu robe u Srbiju. Ipak, kada se gledaju i uvoz i izvoz, Nemačka je i dalje najveći spoljnotrgovinski partner. Međutim, Kina je istovremeno postala i zemlja sa kojom Srbija ima najveći deficit u spoljnotrgovinskoj razmeni jer je u Kinu izvezla robu u vrednosti 1,7 milijardi evra, tri puta manje u odnosu na vrednost robe koju je uvezla, piše Radio Slobodna Evropa.Srbija je deo kineske državne inicijative "Pojas i put" sa zemljama Centralne i Istočne Evrope (17 + 1) za ponovno otvaranje zapadnih trgovinskih kanala. Okosnicu ekonomske saradnje Srbije i Kine čine infrastrukturni projekti u okviru Inicijative "Pojas i put", za koje se Srbija zadužuje kod Kine. Te projekte, prema oceni stručnjaka, prati nestransparentnost, dok su poslovi ugovarani direktno, bez raspisivanja javnih tendera.Poslovi sa kineskim kompanijama u fokus javnosti dospeli su nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra, u kojem je poginulo 15 ljudi, dok je dvoje teško povređeno. Kineski konzorcijum CRIC&CCCC, koji čine kompanije China Railway International i China Communications Construction Company je bio angažovan kao izvođač radova na rekonstrukciji stanice, koja je svečano otvorena u julu 2024. nakon trogodišnje rekonstrukcije.
Javnost nije obaveštena kakva je odgovornost kineskog konzorcijuma za pad nadstrešnice, kao ni da li je bilo ko iz kineskih kompanija ispitan u okviru istrage ili priveden.
Komentari 6
ostavi komentar