Društvo i ekonomija

[ Izvor: Nova ekonomija ]

25. 02. 2025. 07:00 4

Strane banke ZATVARAJU račune NIS-a 27. februara?

Bankarski sektor Srbije se sprema za obustavu saradnje sa Naftnom industrijom Srbije koja se našla pod sankcijama Sjedinjenih Država, a koje stupaju na snagu za par dana, 27. februara. Prema ranijim saznanjima Nove ekonomije, neke banke su već zaustavile saradnju sa NIS, dok su ostale u fazi pripreme ili očekivanja odluke administracije SAD koja bi prolongirala stavljanje sankcija na snagu.

U poslednjih par dana među bankarima se pojavila veća spremnost da se ipak sačeka do samog dana kada sankcije stupaju na snagu pre nego što krenu zvanična zatvaranja NIS-ovih računa, ali ta situacija se menja iz dana u dan i, kako se čini, esnaf nema jedinstveni stav po ovom pitanju. Tokom prošle nedelje se očekivalo da će za vikend mnoge banke prestati da servisiraju NIS, ali se to ipak nije dogodilo.

U izjavi za Novu ekonomiju, izvor koji je upoznat sa situacijom u naftnoj industriji kaže da će strane banke, barem što se tiče domaćeg platnog prometa, zatvoriti račune NIS-a 27. februara, barem većina njih ili najkasnije do kraja aprila, za ostale banke.- Takođe, banke su obavestile NIS da će kredite proglasiti dospelim, ukoliko se nešto ne promeni - objašnjava sagovornik Nove ekonomije i potvrđuje da, ukoliko dođe do odlaganja primene ili izuzeća od sankcija, banke mogu odložiti i svoje odluke.Odeljenje za kontrolu strane imovine pri Sekretarijatu za finansije SAD (OFAC) još nije doneo odluku o zahtevima za produženje roka ili izuzeće koje su tražili i političari iz Beograda, ali i Janaf, čijim naftovodom se jedino Srbija i snabdeva. Prema uvidu u javne baze na dan proglašenja sankcija NIS je zatvorio osam računa, a otvorili su tri, dva kod Alta banke i jedan kod Poštanske štedionice.

Trećeg februara su zatvorili 16 računa, među kojima su Alta banka, Inteza, Poštanska, OTP, Eurobank direktna. Od 19. februara su zatvorili i pojedine račune u OTP i Poštanskoj, a 22. februara su otvorili novi u toj državnoj banci. Za kompaniju ove veličine promene što se tiče bankovnih računa su na mesečnom nivou veće nego za neke druge, manje firme. Otvaranja i zatvaranja računa kod različitih banaka su česte u ovu kompaniju.Udeo u NIS-u je 2008. godine prodat Gaspromu za 400 miliona evra. Većinski vlasnik je PJSC Gazprom Neft u visini od 50 odsto i PAO Gazprom od 6,2 odsto. Republika Srbija drži 29,9 odsto ove kompanije i ostatak akcija je u vlasništvu banka, osiguravajućih društava i drugih firmi. U vlasništvu fizičkih lica je 10,3 odsto akcijskog kapitala NIS-a.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 4

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Omiljena destinacija

Zoran Živković [24.02.2025.]




Video dana

Snežna umetnost

Anketa

Da li ćete bojkotovati najveće trgovinske lance u Srbiji?

Rezultati