Društvo i ekonomija
18. 02. 2025. 13:53 2
Nemačka zabrinuta zbog situacije u Srbiji: Beograd odbacuje optužbe
Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke ocenilo je sinoć da je situacija u Srbiji “duboko zabrinjavajuća” i poručilo da u zemlji koja je kandidat za članstvo Evropskoj uniji “mediji i političari treba da se ponašaju odgovorno”.
- Situacija u Srbiji je i dalje duboko zabrinjavajuća: aktivisti se suočavaju sa napadima i klevetničkim kampanjama zbog podizanja glasa. Mediji i političari treba da se ponašaju odgovorno. Srbija je kandidat za EU i od nje kao takve očekujemo da podržava vladavinu prava i ljudska prava - objavilo je nemačko ministarstvo na svom zvaničnom nalogu na društvenoj mreži Iks (X).
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije nedugo potom uzvratilo je i poručilo da “Srbija ima živahan i raznolik politički i medijski pejzaž gde različita mišljenja mogu biti slobodno izražena” i da ostaje posvećena demokratskim vrednostima, vladavini prava i zaštiti ljudskih prava, piše European western Balkans.
U odgovoru, takođe objavljenom na platformi Iks, srpsko ministarstvo odbacilo je ocene o “kampanjama klevete”.
- Kategorički odbacujemo sve generalizovane optužbe koje ne uzimaju u obzir pun kontekst političke i medijske dinamike u Srbiji. Sve nedoumice treba rešavati kroz konstruktivan dijalog i na osnovu proverljivih činjenica, a ne na nepotkrepljenim tvrdnjama - poručili su Berlinu iz MSP Srbije.
Naglašeno je kako “Srbija očekuje da svi njeni partneri, uključujući Nemačku, pristupe ovakvim pitanjima uz dužno poštovanje suvereniteta i demokratskih institucija Srbije”.
- Kao zemlja kandidat za članstvo u EU, Srbija ostaje posvećena ispunjavanju svojih obaveza, ali i očekuje pravičnost i uzajamno poštovanje u diskursu o ovim važnim pitanjima - navodi MSP Srbije.
Podsetimo, Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke izdalo je kritičko saopštenje i nakon izbora u Srbiji u decembru 2023. godine.
Tada je ova institucija saopštila da su za zemlju sa statusom kandidata za članstvo u EU neprihvatljivi zloupotreba javnih resursa, zastrašivanje birača i kupovina glasova, koje su međunarodni posmatrači uočili u Srbiji.
- Srbija je glasala, ali je Kancelarija OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) prijavila zloupotrebu javnih resursa, zastrašivanje birača i slučajeve kupovine glasova. To je neprihvatljivo za zemlju sa statusom kandidata za članstvo u EU - navelo je Ministarstvo u decembru 2023.
Komentari 2
ostavi komentar