Društvo i ekonomija
11. 02. 2025. 18:27 5
"Nisi nadležan": Prosvetari odgovaraju na Vučićevu pretnju da će im februarske zarade biti smanjene
"Nisi nadležan", komentarišu prosvetni radnici na društvenim mrežama najnoviju izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će nastavnici u februaru dobiti plate za onoliko koliko su radili.
- U januaru ste dobili cele plate, za februar će biti onoliko koliko ste radili. A sad da vas pitam kako će deca posle dva meseca da se naviknu na školu? Hoćete li da radite sa njima i u junu, i u julu, i u avgustu da bi nadoknadili sve ovo? Jer za nas nije pitanje što ćete vi njima da zaključite petice i četvorke, za nas je pitanje šta će ta deca da znaju - rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostujući na televiziji Pink.
Prosvetari u virtuelnim zbornicama uzvraćaju kontrapitanjima da li je vlast brinula o deci kada je skratila prvo polugodište, te da li su se u međuvremenu stekli uslovi za kvalitetnu nastavu i bezbedan boravak u školi, što je, podsetimo, bilo obrazloženje za iznenadno proglašenje zimskog raspusta u većem delu Srbije.
Da predsednik države nije nadležan za pitanja obračuna zarada u obrazovanju komentarišu i prosvetari sa kojima su novinari Danasa razgovarali, uz opasku da su na takva njegova istupanja navikli.
- Postalo je uobičajeno da dobijamo informacije od onih od kojih ne bi trebalo. Zna se ko je nadležan da se obraća javnosti kad je u pitanju prosveta. Ako zarade budu umanjene, to će za posledicu imati da se časovi koji su izgubljeni ne nadoknade tako da lično mislim da do toga neće doći. Mi ćemo napraviti plan nadoknade izgubljenih časova i verujem da će se naći neko kompromisno rešenje da ne dođe do umanjenja zarada - veruje Aleksandar Vinić, predsednik Sindikata obrazovanja Čačak.
Da predsednik Republike nema nadležnost za isplatu zarada u prosveti, ukazuje i Nikola Ćurčin, potpredsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnik Srbije (NSPRS), koji smatra da se Vučićeva izjava može protumačiti kao pritisak na Vladu u ostavci da postupa na nezakonit način.
On kaže da je pitanje zarada i eventualnih umanjenja jasno definisano propisima i procedurama i dodaje da bi svako jednostrano postupanje Vlade, odnosno nadležnih ministarstava u ostavci, bez prethodno sprovedenih pravnih procedura za koje nadležnost imaju isključivo diektori škola, izazvalo materijalnu štetu školama zbog tužbi zaposlenih koje bi neminovno usledile.
- Upozoravamo i direktore da ne preduzumaju protivzakonite mere, jer će prosvetni radnici biti prinuđeni da traže njihovu krivičnu i materijalnu odgovornost. Ovo je, nažalost, još jedan pokušaj zastrašivanja prosvetnih radnika koji danas stoje na braniku institucija i pravne države, iskazujući solidarnost sa studentima i njihovim zahtevima - ističe Ćurčin.
Napominje da će NSPRS pružiti svu pravnu zaštitu svim kolegama u obustavi nastave po osnovu Zakona o bezbednosti i zdravlja na radu.
- Za to imamo i formalnu podršku advokatskih komora koje su se nesebično stavile na raspolaganje - navodi sagovornik.
Marija Starčević, nastavnica srpskog jezika i književnosti, smatra da "nije pitanje koliku platu treba da dobiju prosvetari, nego koliko godina robije treba da dobije čovek koji nas je zavio u crno sa svojom mafijaškom hobotnicom".
- Čovek koji nikada nigde nije radio i koji je političku karijeru započeo tegleći gajbu piva za Šešelja, a nastavio je pretnjama i progonima građana sopstvene zemlje, ne zna šta je plata, pa može da daje ovakve izjave. On sigurno ne živi od svoje plate i nije od nje kupio stan devedesetih, onu fensi odeću i obuću, nije od plate odvojio za Davos u koji ga niko nije zvao, već ga je platio ko zna kako stečenim i od koga otetim novcem - kaže Starčević.
Nastavnik istorije u Osmoj beogradskoj gimnaziji Aleksandar Markov ocenio je za Fonet da su nastavnici, koji su u obustavi rada, svesni mogućih posledica i da za njih neće biti od presudnog značaja izjava predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Markov ističe da prosvetni radnici treba da se drže zajedno i da odluke donose na nivou kolektiva.
- Zajedno smo ušli u u ovu priču, idemo zajedno kroz nju, ako padnemo, zajedno ćemo pasti - poručio je Markov.
On je istakao da takva upozorenja samo mogu da imaju suprotan efekat i inat kod profesora koji ne drže časove u znak podrške studentskim zahtevima.
- Očigledno je da postoji problem da se zaustavi sve ovo što se dešava u prosveti, pa se na sve načine pokušava naći rešenje za to - kazao je Markov i dodao da takvu situaciju u školama Srbija nije imala barem u poslednjih 20 godina.
Podsetimo da je Ministarstvo prosvete krajem januara tražilo od direktora osnovnih i srednjih škola da prilikom obračuna januarske plate umanje zarade zaposlenima koji su učestvovali u štrajku ili su obustavili rad.
Prosvetna vlast se pozvala na odredbe dva zakona - o štrajku i o radu, precizirajući da oni koji su u zakonskom štrajku imaju pravo na srazmeran deo zarade shodno vremenu provedenom na radu, dok u slučajevima kada se ne obezbedi minimum procesa rada i štrajk nije organizovan u skladu sa zakonom, zaposleni nemaju pravo na zaradu.
Ministarstvo je potom odustalo od namere da učesnicima u protestima umanji januarske zarade, a ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović je potvrdila da će svim prosvetarima biti isplaćene plate za ovaj mesec u punom iznosu.
Ipak, delu zaposlenih u četiri škole je umanjena akontacija za januar, ali ne zato što su kažnjeni zbog obustave rada ili štrajka, već je posredi greška.
Kako je za Danas pojasnilo Ministarstvo prosvete, administrativnom greškom prilikom unosa podataka u softver za obračun plata "Iskra", u četiri od ukupno 1.773 škole, došlo je do umanjenja isplate akontacije plate za januar 2025. godine pojedinim zaposlenima.
- Ministarstvo prosvete će iskordinirati sa računovodstvima škola kako bi se u drugom delu obračuna izvršila korekcija i isplatila plata u celosti - naveli su iz tog ministarstva.
Da li će i za koliko prosvetarima biti smanjene plate za februar znaće se krajem marta, kada će im biti isplaćen drugi deo zarade za februar.
Komentari 5
ostavi komentar