Društvo i ekonomija
22. 01. 2025. 20:34 4
"Crtanjem 'onoga' pokazali ste koliko vam značimo": Studenti odgovorili na pretnje Brnabić
Po ko zna koji put, predstavnici režima u Srbiji ponovo su zapretili studentima koji blokiraju fakultete sva četiri univerziteta skoro dva meseca. Konkretno, predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić upozorila je akademce da će, ukoliko ne ispune uslov za godinu zbog blokada, izgubiti stipendije, mesta u domu i da će vraćati kredite. Studenti joj, pak, poručuju da se ne plaše i da su navikli na "ovakav jezik vlasti".
Puna tri sata trajala je sednica Odbora za obrazovanje, nauku i tehnološki razvoj i informatičko društvo, koja je održana u utorak, a na kojoj je tema bila „Blokada univerziteta i zaštita prava studenata“.
I umesto da se predstavnici vlasti potrude da napokon reše studentske zahteve, kako bi oni nastavili sa studiranjem, predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić iskoristila je priliku da ih upozori da će, ukoliko ne ispune uslov za godinu zbog trenutnih blokada, izgubiti stipendije, mesta u domu i da će vraćati kredite.
Brnabić je istakla da će više od 100.000 studenata izgubiti pravo da studira na budžetu, a više od 17.000 pravo na studentski dom.
Naravno, „udarila“ je i na roditelje studenata rekavši da će oni biti izloženi dodatnim troškovima, dugovima i „izgubljenim životnim šansama“, zbog blokada koje su uveli „neki plenumi“.
A onda je zapretila da će državni fakulteti „otići pod ključ“ jer će, kako je navela, bankrotirati zbog blokada.
- A zarad čega – centra za anarhističke studije iz Zagreba? - konstatovala je Brnabić na kraju skoro četrdesetominutnog izlaganja.
- U Srbiji je oko 268.000 studenata, od toga 230.743 na državnim univerzitetima. Na državnim univerzitetima je 102.413 na budžetu, a 17.000 ima mesto u studentskim domovima, koje će izgubiti ako ne upišu godinu“, upozorila je ponovo Brnabić, naglašavajući da ne podržava proteste ni odluke „nezakonitih plenuma - jer se blokadama direktno ugrožava pravo studenata da studiraju.
Studenti: „Zgroženi smo“
Na nove pretnje Ane Brnabić, studenti nisu mogli da ostanu ravnodušni.
Filip Ubović, student Fakulteta organizacionih nauka koji je čak i telefonskim putem dobio pretnje zbog blokada, kaže u razgovoru za Nova.rs da se ne plaši ni tih „finansijskih pretnji“ koje je izrekla Brnabić.
- Vlast u Srbiji dokazala je crtanjem ‘onoga’ po našim fakultetima koliko im mi, kao studenti, ne odgovaramo i koliko im ne odgovaraju obrazovani ljudi. Tako da je njima ovo obično. Njima je u interesu da što manje ljudi studira. Da oni stvarno žele da nas što više studira, odmah bi ispunili zahteve studenata i pustili bi nas da se vratimo na fakultete, polažemo ispite i završimo godinu - navodi on.
Ističe da studenti trenutno ne razmišljaju o posledicama koje će snositi, zbog toga što se bore za pravdu.
- Studenti stvarno ne razmišljaju o tome. I studenti ’96-e godine izgubili su ceo semestar kada im je bio poništen i opet su svi završili fakultete. Tako da, ovo su prazne pretnje. Sada su najslabiji, gube konce u rukama i na nama je da budemo još jači i istrajniji u ostvarivanju naših zahteva - ističe Filip.
Dodaje da su građani koji ih podržavaju u aktivnostima i koji svakodnevno slušaju pretnje državnog vrha upućene studentima, kontaktirali i ponudili im novčanu pomoć, ukoliko im bude bilo potrebno.
- Javljaju nam se građani i nude nam da nam plaćaju kiriju, troškove struje i vode i hvala im na tome. Tako da, ako bude bilo potrebno, pokrenućemo takvu vrstu akcije pomoći studentima. Tako da poručujem mojim kolegama da baš sada još jače ‘stisnemo’ jer će morati da nam ispune zahteve. Svima nama je u interesu da se vratimo i da studiramo, a oni (vlast) ostaće jedini u istoriji upamćeni da su polne organe crtali po fakultetima i stavljali ih na zgrade u centru grada - poručuje Filip.
I studenti beogradskog Hemijskog fakulteta imali su komentar na pretnje Ane Brnabić.
- Pretnje koje je iznela predsednica Skupštine Ana Brnabić, samo su još jedan u nizu od pokušaja vlasti da pokolebaju i ugase naše blokade i borbu za pravdu. Već smo navikli na to i nismo iznenađeni. Sramotno je da nam ponovo prete, umesto da predsednica Skupštine apeluje da se zahtevi što pre ispune i državne institucije počnu da rade svoj posao, pa da se onda blokade završe i mi nastavimo svoje školovanje - ističu studenti.
Dodaju da je paradoksalno što se studentima preti, kada njihovo školovanje za krajnji cilj ima doprinos državi i njenom razvoju.
- Nismo zastrašeni, već zgroženi ovakvim ponašanjem - poručuju jednoglasno.
Student Pravnog fakulteta u Novom Sadu Pavle Davidović imao je, čini se, „udarni“ odgovor na izjavu predsednice Skupštine da blokade fakulteta predstavljaju pretnje i za budžetske, i za samofinansirajuće studente, ali i za same fakultete.
- Ana Brnabić i po obrazovanju i po funkciji koju obavlja je poslednja osoba koja bi trebalo da govori o pravnim osnovama i posledicama koje bi potencijalno mogle da zadese studente. Nažalost, način na koji se izražava Brnabić, putem represije i pretnji, i način je na koji se izražavaju i čelnici vlasti, što je postalo ne samo društveno prihvatljivo, već i poželjno. To je upravo ono protiv čega se mi borimo - ukazao je Davidović.
Dodaje da „ovom direktnom represijom na studente pokazuju kako se autokratska vlast bori za svoje položaje“.
- Oni sve radikalnijim metodama pristupaju nama studentima, kako bi pokušali da nas zaplaše i kako bi izdejstvovali eventualni prekid blokada. Mi se od toga nećemo uplašiti i borićemo se za slobodu izražavanja u medijima i za manje cenzure, i da se studenti sve više mogu slobodno organizovati i slobodno izražavati u javnom prostoru - poručio je Davidović.
Podrška studentima od Rektora
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić, koji je prisustvovao sednici na kojoj je govorila Brnabić, ponovio je da je beogradski univerzitet dao jasnu podršku studentima u blokadi, da su njihovi zahtevi opradvani i da bi o njima trebalo da se razgovara, nudeći čak i medijaciju u utvrđivanju šta je ispunjeno od zahteva, a šta ne.
Naveo je da Univerzitet smatra da su zahtevi studenata opravdani i važniji od nadoknade nastave, statusa bužeta, studentski domova, dodajući da su fakulteti već pripremili revidirane nastavne programe kada bude završena blokada.
- Fakulteti su spremni da i tokom leta i vikenda održavaju nastavu i ispitne rokove koji nisu održani. Potrebno je pronaći novi model kako bi došlo do ispunjenja zahteva, za koje vlast tvrdi da su ispunjeni, a studenti da nisu. UB je spreman da pomogne u tome - naglasio je rektor.
Profesor Šumarskog fakulteta Aleksandar Anđelković osvrnuo se na izjavu Ane Brnabić. On je za Nova.rs rekao da je sve to o čemu govori presednica Skupštine jedan običan spin.
- Sve je stopirano i to što predsednica Skupštine spominje je jedan običan spin vlasti, jer sve stoji. Kad se odblokiraju fakulteti, onda će se uraditi sve što treba, i raspodele za domove i rangiranja. Nema diskriminacija u smislu da jedni studenti polažu ispite, a drugi ne polažu, pa da će neki imati više bodova za dobijanje doma - smatra profesor.
Profesor Elektrotehničkog fakulteta Dražen Drašković takođe se dotakao pretnji predstavnika državnog vrha.
- Moram da kažem da sam kao jedan od profesora našeg Elektrotehničkog fakulteta i Univerziteta u Beogradu jako tužan da čujem od predstavnika najviših državnih funkcija takav govor. Govor mržnje je, nažalost, prisutan sveobuhvatno već dugi niz godina i ja apelujem sada aktivno na sve predstavnike izvršne vlasti, sudske i zakonodavne da stanu sa govorom mržnje, sa targetiranjem ove divne dece koja ovde ne traže ništa što nije jedno klasično dostojanstvo jednog čoveka, a to je pravo i pravda - rekao je profesor.
On je naveo i da je paradoks da sa „jedne strane pozivate u petak na mir, na primirje, na dostojanstvo i na razgovore, a da onda u ponedeljak pretite i širite govor mržnje“.
- I to smo videli juče od svih predstavnika izvršne vlasti, tako da ih ja pozivam ovaj put da zaustave to, da na neki način ispune ove zahteve koji nisu nerealni, oni su ispunjivi ako to žele, ako to ne žele neka jasno kažu, a mi pozivamo sve fakultete, škole, širu zajednicu, udruženja, industriju, da stanu makar na jedan sat u petak i na taj način da damo legitimitet protestima i onome što studenti traže i što mislimo da je vrlo ispunjivo i što je, jedno dostojanstvo čoveka - kaže profesor.
Komentari 4
ostavi komentar