Društvo i ekonomija
05. 01. 2025. 11:43 1
"Vreme elektroenergetske nebezbednosti i enormnog uvoza električne energije"
"Upropašćavanje Elektroprivrede Srbije (EPS) pod vlašću SNS‑a je kulminiralo direktorovanjem Milorada Grčića, kada je EPS pao na kolena. Tome je svedočila cela Srbija i to čak nisu krili ni tabloidi ni mediji bliski vlasti. Nakon toga je na čelo EPS‑a doveden Miroslav Tomašević koji je uspeo tehnički da stabilizuje sistem. Ali Tomašević je ubrzo smenjen, jer nije hteo da se povinuje nerezonskim zahtevima SNS vlasti i resorne ministarke Dubravke Đedović Handanović. Na čelo EPS‑a je doveden poslušni Dušan Živković da potpisuje sve što od njega kriminalna SNS vlast zahteva bez obzira što to ide na štetu EPS‑a, države i građana Srbije", navodi se u saopštenju Resornog odbora za energetiku Srbija centra koje prenosimo u celosti.
"Stanje u EPS‑u je sada takvo da se električna praktično energija uvozi i leti i zimi. Čim se potrošnja električne energije na dnevnom nivou približi 90 GWh, a vrhovi potrošnje snazi od 5.000 MW, EPS je prinuđen da uvozi velike količine električne energije. Na primer, EPS je 23.12.2024. godine uvezao 16 GWh, što je približno 10% ukupne potrošnje. Cena ovakvog uvoza na dnevnom nivou iznosi nekoliko miliona evra (tačan iznos novca znaju samo u EPS‑u) jer se osim energije plaćaju i prekogranični prenosni kapaciteti.
Zamislimo samo situaciju da se zemlje u okruženju "zatvore" usled energetske krize koja svima u Evropi preti. To se obično ne objavljuje javno i eksplicitno nego operatori prenosnih sistema spuste prekogranične prenosne kapacitete na minimum tako da je nemoguće uvesti električnu energiju, čak i ukoliko je negde raspoloživa za kupovinu. Ovaj scenario je realan. U tom scenariju Srbija mora u tzv. redukcije, odnosno isključenja delova potrošnje. Otprilike minimalno 10% ukupne potrošnje bi svaki dan trebalo isključiti po unapred određenim grupama za isključenje. Ove redukcije sprovode operatori prenosnog i distributivnog sistema - Elektromreža Srbije (EMS) i Elektrodistribucija Srbije (EDS).
Ovo bi nas definitivno vratilo u 90‑te godine. Ali to i ne bi trebalo da nas čudi jer je danas vlast u Srbiji ista ona koja je bila i 90‑tih godina: kombinacija radikala i socijalista. S tim da postoji razlika jer se EPS u to vreme nije bezočno pljačkao kao danas i kadrovi socijalista, koji su u tom vremenu upravljali EPS‑om i koji su nasleđeni iz bivše SFRJ, bili su stručni i u vremenu sankcija izvlačili maksimum iz onog što je bilo na raspolaganju. Danas u EPS‑u više nema ni "k" od tih kadrova. Postavljen je poslušnički SNS kadar na čelu sa Dušanom Živkovićem sa jednim jedinim zadatkom - da pojedincima i interesnim SNS grupama omogući sprovođenje njihovih interesa na štetu EPS‑a.
Štetno rukovođenje EPS‑om je od Srbije napravilo elektroenergetski zavisnu i energetski nebezbednu državu. Nažalost, ovakav trend se nastavlja, što se najbolje može videti ovih dana jer se električna energija neprekidno uvozi u velikim iznosima. Ne pomaže ni novi termoblok u Kostolcu instalisane snage 350 MW koji sada radi na mreži i koga su Kinezi zvanično predali EPS‑u. Sve termoelektrane u Srbiji, bez Kosova i Metohije i uključujući novi termoblok u Kostolcu, imaju instalisanu snagu 4.430 MW. Na primer, angažovanje svih termoelektrana 24.12.2024. godine u 10:20 je bilo 2276 MW, što skoro duplo manje od njihove instalisane snage. Tog dana Srbija je uvezla 1.500 MW dok je cena na mađarskoj berzi bila 120 evra/MWh. U tom trenutku je u Termoelektrani Nikola Tesla B (TENT B) jedan blok ispao, dok je drugi bio angažovan sa svega 300 MW, što je više nego duplo manje od njegove instalisane snage od 620 MW i to je tehnički minimum turbine agregata.
Ovakva situacija jasno potvrđuje da je direktor Živković svesno obmanjivao javnost Srbije svojom izjavom od 3.11.2024. godine, kada je Beta prenela njegovu izjavu pod naslovom "Proizvodni kapaciteti spremni za zimsku sezonu". Do dana današnjeg stvarnost apsolutno demantuje ovu izjavu direktora EPS-a. Više niko ne razmatra efikasnost rada proizvodnih agregata koja je najniža moguća. Cilj je samo da se blok održi u pogonu iako je na minimumu smanjena stabilnost rada, dolazi do neravnomerne raspodele temperature unutar bloka, smanjena je brzina protoka fluida, što dovodi do akumulacije toplote u određenim delovima sistema, loša je regulacija sagorevanja, itd. Ukratko, ovaj režim rada ne bi smeo da se dešava. A u TENT B je postao redovna pojava.
Javnost, naravno, ne zna kako se upravlja termoelektranama u EPS‑u. SNS kadrovi na čelu sa Dušanom Živkovićem bukvalno satiru proizvodne agregate uvlačeći Srbiju u sve dublju elektroenergetsku zavisnost. Na kraju postavljamo pitanje Dušanu Živkoviću kako bi Srbiji pomoglo 1.000 MW solarnih elektrana sa baterijama za samoregulaciju na dan 24.12.2024. godine kada sunčeve svetlosti nema i kada je potrošnja u Srbiji oko 120 GWh sa vrhom od 5.500 MW?
Beta je 26.12.2024. godine prenela izjavu EPS pod naslovom "Nema kolapsa, spremno smo ušli u zimsku sezonu" i realno do sada nije zabeležen kolaps, ali o kakvoj spremnosti se govori u uslovima kada uvoz ide u pojedinim satima i do reda 40 odsto od ukupne potrošnje (23.12.2024.godine u 24. času potrošnja je iznosila 4.941 MW, EPS-ova kupovina iz uvoza u tom trenutku je bila 1.713 MW, kupovina u Srbiji je bila iz vetroelektrana 62 MW a iz gasnih termoelektrana reda 175 MW).
S obzirom na enorman uvoz električne energije od sredine 2024. godine do danas, a što je sve praćeno pražnjenjem budžeta Srbije i koji se do sada izvesno meri stotinama miliona evra, bilo bi interesantno čuti i mišljenje ministra finansija u smislu da li se i on lično slaže sa ovolikim troškom na uvoz električne energije, kao i da li je ovoliki trošak bio planiran u državnoj kasi?", zaključuje se u saopštenju Resornog odbora za energetiku Srbija centra.
Komentari 1
ostavi komentar