Društvo i ekonomija
20. 12. 2024. 07:00 5
Koliko bi Srbiju koštao otkup NIS-a?
Idealna je prilika da Srbija povrati vlasništvo nad Naftnom industrijom Srbije, kažu stručnjaci. Kod Gazproma je 56 odsto vlasništva, a ostatak kod manjinskog akcionara. Koliko je zaista Srbiji potrebno novca i kako će da ga obezbedi?
Uvođenje američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), kompaniji koja je od 2008. godine u većinskom vlasništvu ruskih firmi Gasprom Njeft i Gasprom, najavljeno je, ali još nije zvanično potvrđeno.
Gazprom Njeft zajedno sa Gazpromom ima 56 odsto u vlasništvu, država 29 odsto, a ostatak su manjinski akcionari.
Fer vrednost ruskog udela je oko 730 miliona evra, piše portal Danas.
Ekonomista Saša Đogović rekao je ranije za Vreme da bi sada "bila idealna prilika da država sama ili sa drugim partnerom dođe u većinski posed akcija NIS-a".
Đogović je tom prilikom rekao da je neophodno da se promeni vlasnička struktura NIS-a, da bismo došli do nafte.
- Na koji način će to uraditi Vlada Republike Srbije biće predmet razgovora sa ruskim partnerima. Očigledno je ovo jasan signal Zapada Srbiji da ima priliku da napravi potpuni energetski otklon od Rusa. Kroz gasnu diversifikaciju što se već čini - rekao je Đogović.
Cena NIS-ove akcije na berzi u petak je iznosila 778 dinara, dok je u ponedeljak potonula za 12,85 odsto, odnosno na oko 678 dinara.
Pre 17 godina 49 odsto NIS-a je 2008. godine prodato za 400 miliona evra.
Takođe, ova kompanija je u 2022. godini ostvarila rekordan profit od 787 miliona evra, što je dvostruko više od cene po kojoj je prodat Rusima. Razlog za ovako visok profit leži u skoku cene nafte na berzi koja je 2022. tokom energetske krize dostigla rekordne vrednosti.
Prošle godine profit je pao na 377 miliona evra, ali je i taj profit bio iznad proseka u odnosu na godine pre rata u Ukrajini. Pad profita povezan je sa padom cene na berzi, ali su cene nafte i dalje bile iznad proseka pre 2022.
U prvih devet meseci ove godine NIS je ostvario neto dobit od oko 68 miliona evra, što je za 75 odsto manje u odnosu na isti period 2023. godine. Razlog je zastoj u rafineriji nafte Pančevo zbog remonta.
Komentari 5
ostavi komentar