Društvo i ekonomija
13. 12. 2024. 07:19 4
Vučić i Šolc - ko je čija "slamka spasa"?
Da li je Aleksandar Vučić "slamka spasa" Olafu Šolcu, odlazećem premijeru Nemačke, koga za malo više od dva meseca čekaju izbori, ili obrnuto - pa se predsednik Srbije nada da će aktiviranje priče o eksploataciji litijuma "baciti u zapećak" bunt studenata, ali i svih slobodomislećih građana?
Dvojica državnika u utorak su se sastala u Frajbergu, gradu u Saksoniji, da bi razgovarali o rudarenju litijuma u dolini Jadra, projektu koji političari iz srpske vlasti nazivaju od "nacionalnog značaja". Za razliku od običnih građana, naprednjaci od kojih većina do Vučićeve posete nije ni čula za Frajberg (čast izuzecima), pri pominjanju ovog saksonskog grada pomisliće na ličnu zaradu pod maskom ekonomskog prosperiteta, pri čemu, naravno, kako tvrde stručnjaci SNS-a, neće narušiti ekosistem.
Predsednik Srbije, kao i svaki dobar gost, ponudio je sve što je Šolc tražio - iskopavanje litijuma. Možda da bi Šolcu, lideru socijaldemokrata, političke opcije ne baš bliske naprednjacima, dao "vetar u leđa" pred predstojeće izbore. Možda mu je ideja bila da litijumom iz Srbije spase nemačku auto industriju i njihovu najavu otpuštanja radnika, koji su već započeli štrajkove.
Da se ne bi zamerio domaćinu, Vučić je, naravno, "zaboravio" da pomene i da u toj Saksoniji, gde ga je dočekao nemački kancelar, ima solidnih zaliha litijuma. Ali naravno da predsedniku Srbije ni na kraj pameti nije bilo da Šolcu predloži da tamo rudare litijum, a ne da nemačku industriju spasava litijumom iz doline Jadra.
Kako je i da li tim stavom "daću ti sve što hoćeš", predsednik Srbije odlazećem nemačkom kancelaru pomogao u predizbornoj kampanji ili je samo hteo da zamaskira uzavrelu atmosferu u Srbiji, posebno posle pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu i ubistva 15 ljudi, samo zbog korupcije ukorenjene u vlasti? Sumnjamo da većina običnih Nemaca zna i ko je Vučić jer njih zanima plata, inflacija koja raste i kako stati na put smanjenju kupovne moći. Ne zanima ih Aleksandar Vučić, već njihov položaj za koji se tamošnji radnici bore, o čemu svedoče brojni štrajkovi ove godine, ne samo zaposlenih u auto industriji, već i na aerodromima, u gradskom prevozu, na železnici, pa i poljoprivrednici su protestovali.
Sa druge strane, Vučić od odlazeće nemačke vlasti, oličene u Šolcu, može da dobije samo potporu za ostanak na vlasti i da završi projekat "Jadar" uprkos neslaganju građana i stručne zajednice, koja iskopavanje litijuma smatra štetnim i po građane i po prirodu. Ali, Vučića u ovom momentu to ne zanima, jer je ovom posetom u provladinim medijima i u svom biračkom telu, "veliki državnik koga primaju stranci", i što je još važnije, navodno ga slušaju. Možda i slušaju, ali ga ne čuju, ali to njega ne brine, jer će poseta zamazati oči glasačima SNS-a koji ne vide ili se prave da ne vide rastući bunt mladih, studenata, koji su izašli na ulice, i to prvi put u vladavini naprednjaka. Mladež pokazuje da ne želi da živi u korumpiranoj državi, čije nadstrešnice padaju i ubijaju građane.
Komentari 4
ostavi komentar