Društvo i ekonomija

[ Izvor: Mediji ]

09. 12. 2024. 07:00 1

Pazite šta nosite preko granice: Spisak stvari koje ODUZIMAJU

Božićni praznici i zimski odmori su prilika kada mnogi naši građani odlaze u inostranstvo na odmor ili u posetu rodbini, ili im dolaze rođaci i prijatelji, noseći poklone ili prehrambene proizvode.

Unošenje gotovih lekova za lične potrebe putnika dozvoljeno je u količinama potrebnim za najviše mesec dana lečenja (pod uslovom da su odobreni od strane nadležnih organa zemlje proizvođača) i uz posedovanje odgovarajuće medicinske dokumentacije, kao što su izvod iz istorije bolesti ili potvrda lekara.

Unošenje lekova koji sadrže narkotike, takođe za lične potrebe, moguće je u količini dovoljnoj za najviše pet dana lečenja, uz posedovanje medicinske dokumentacije koja potvrđuje neophodnost uzimanja leka (kao što su kopija recepta, istorija bolesti ili overena lekarska potvrda).

U slučajevima osoba na supstitucionoj terapiji zavisnosti ili terapiji malignih bolesti, dozvoljena količina leka je za 15 dana lične upotrebe. Izuzetak su, osobe sa prebivalištem u Hrvatskoj koje putuju u zemlje Šengenskog prostora mogu nositi lek sa narkoticima za ličnu upotrebu u trajanju do 30 dana uz potvrdu izdatoj na propisanom obrascu od strane ovlašćenog lekara.

Uvoz biljaka, biljnih proizvoda i drugih predmeta iz trećih zemalja podleže zabranama i ograničenjima prema propisima EU kako bi se zaštitile biljke unutar Unije. Na stranicama Carinske uprave naveden je popis biljaka čiji je unos u EU zabranjen.

Seme i/ili biljke za sadnju koje čine deo ličnog prtljaga putnika mogu se uvoziti u EU uz fitosanitarni sertifikat izdat od nadležnog fitosanitarnog tela zemlje porekla. Putnik je dužan prijaviti seme i biljke za sadnju za fitosanitarni pregled na određenim graničnim kontrolnim tačkama u Hrvatskoj. Ako nisu obavljeni neophodni pregledi, seme i biljke sa zabranjenog popisa se oduzimaju od putnika. Voće poput ananasa, kokosa, durijana, banana i urmi izuzeto je od ovih pravila.

Seme i bilje za sadnju koje se nalazi na spisku zabranjenih vrsta i za koje nije obavljen obavezni fitosanitarni pregled, oduzima se od putnika. Voće izuzeto iz fitosanitarnih propisa i za koje nije potreban fitosanitarni sertifikat uključuje:

ananas, svež ili suv
kokosov orah, svež ili suv, bez obzira da li je oljušten ili ne
durijan
banane, uključujući banane za kuvanje, sveže ili suve
urme, sveže ili suve

Državljani Srbije i drugih trećih zemalja prilikom prelaska granice obavezni su da graničnoj policiji prijave oružje i pripadajuću municiju.

Unos i iznos oružja i municije preko državne granice dozvoljen je samo ako je putnik to prethodno prijavio graničnoj policiji i dobio odgovarajuće odobrenje. Za vrste oružja i municije koje ne zahtevaju odobrenje, granična policija je dužna da overi račun ili dokument o kupovini. Iznošenje oružja i municije moguće je samo uz posedovanje oružnog lista. Putnici koji borave u inostranstvu mogu privremeno unositi lovačko oružje i municiju u svrhu lova, ukoliko je to zabeleženo u njihovim putnim dokumentima, ili moraju pribaviti posebno odobrenje granične policije na propisanom obrascu.

Državljani Srbije koji iznose oružje i municiju u treće zemlje, kao i državljani trećih zemalja koji ih unose u Srbiju, mogu za lov preko granice preneti do tri komada lovačkog oružja, 500 komada municije za oružje sa glatkim cevima i 100 komada municije za oružje sa užlebljenim cevima. Prodaja oružja i municije nije dozvoljena. Prenos oružja i municije dozvoljen je isključivo na međunarodnim graničnim prelazima, osim ako nije drugačije određeno međunarodnim ugovorom.

Putnici u svoje prtljage mogu uneti do 20 kilograma ribljih proizvoda po osobi iz trećih zemalja, poput Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Severne Makedonije, bez potrebe za pregledom od strane graničnog veterinarskog inspektora. Sveža riba mora biti očišćena od utrobe. Meso, mleko i njihovi proizvodi iz trećih zemalja ne smeju se unositi. Med, jaja, proizvodi od jaja, meso puževa i žablji bataci dozvoljeni su u količinama do dva kilograma po osobi.

Nema ograničenja za hleb, kolače, keks, vafle, oblande, prepečeni hleb i slične proizvode sa manje od 20 odsto prerađenih mlečnih proizvoda i proizvoda od jaja, pod uslovom da su trajni na sobnoj temperaturi ili su termički obrađeni tokom proizvodnje. Takođe, nema ograničenja za čokoladu i slatkiše (uključujući bombone) sa manje od 50 odsto prerađenih mlečnih proizvoda i proizvoda od jaja.

Zanimljivo je da nema ograničenja za meso, mleko i ribu ako se uvoze iz Švajcarske, Andore, Islanda, Lihtenštajna, Norveške ili San Marina.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 1

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Ekselencija

Zoran Živković [17.01.2025.]




Video dana

Zanimljiva taktika

Anketa

Da li ćete kupiti akcije NIS-a?

Rezultati