Društvo i ekonomija
07. 10. 2024. 20:19 1
Ko su "Šredingerovi poslanici"? Fizički su tu, ali za Skupštinu nisu
Posle još jedne igranke sa brojem prisutnih poslanika, počela rasprava o zabrani iskopavanja litijuma. Već prve minute vlast je iskoristila da pokaže kod koga su i nož i pogača.
Slika levo prikazuje skupštinsku salu u vreme kad je objavljeno da je prisutno 67 narodnih poslanika, slika desno istu salu u vreme kad je objavljeno da su prisutna 223 narodna poslanika, piše Otvoreni parlament i pita se „kako je to moguće“.
- Kvorum se ne broji ručno, vizuelnim pregledom prisutnih poslanika, već elektronski, tako što narodni poslanici ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje. Tako je moguće dobiti Šredingerove poslanike – koji fizički jesu tu, ali pošto njihove kartice nisu vidljive elektronskom sistemu – oni za Skupštinu nisu tu - pojašnjavaju iz Otvorenog parlamenta.
Kako dodaju, iz ukupnog broja „Šredingerovih poslanika“ već je jasno da njihovo postojanje nije pitanje slučajnosti i greške, a kako je dovođenje plenuma u pitanje praktično prethodno najavljeno, odmah je bilo jasno i sa koje strane „Šredingerovi poslanici“ većinom dolaze.
Otvoreni parlament podseća da je prošle nedelje upozorio da je prisustvo sednici obaveza narodnih poslanika, nakon što je predsednik najveće poslaničke grupe najavljivao moguće uskraćivanje kvoruma.
- U prvom pokušaju, nije bilo kvoruma za utvrđivanje dnevnog reda, u drugom pokušaju, nakon molbe predsednice Skupštine poslanicima većine da „obezbede kvorum“, kartice su ubačene u sistem, i kvorum se stvorio. Video prikazuje ceo proces - dodaju.
Otvoreni parlament još jednom upozorava da je prisustvo sednicama obaveza narodnih poslanika, te da kvorum ne sme da bude alat za obračun sa poslaničkim grupama „protivničke“ strane, niti sredstvo za demonstraciju moći.
Komentari 1
ostavi komentar