Društvo i ekonomija
20. 09. 2024. 15:34 9
"Posledice obaveznog vojnog roka će biti dugoročne"
- Uvođenje obaveznog vojnog roka je veoma ozbiljna tema, čini se, previše ozbiljna za ljude koji su na vlasti, jer ne shvataju da su posledice poteza koji čine dugoročne - kaže za N1 vojni analitičar Aleksandar Radić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je da će Vlada Srbije danas doneti odluku o vraćanju obaveznog vojnog roka. Vučić je novinarima, tokom prikaza sposobnosti Vojske na vojnom aerodromu u Batajnici, rekao da će vojni rok trajati 60 plus 15 dana.
- To je Vučić odredio, on je odlučio. Ova država je, nažalost, u vlasništvu jednog čoveka i veći deo populacije to prihvata, jer se izgleda oseća konformno u takvoj atmosferi. Ali, vojska je ozbiljna tema, previše ozbiljna za ljude koji su na vlasti. Oni ne shvataju da su posledice poteza koji čine dugoročne. Ako obnavljate popunu kroz obavezno služenje vojnog roka morate da budete svesni da je to dugotrajan proces koji mora biti održiv, morate planirati na 10, 20, 30 godina efekte koje želite na kraju da izvučete - kazao je Radić u N1 Studiju Live.
Kod nas se to, dodaje, radi voluntaristički.
- Procena dužine vojnog roka je više proizvod potreba da se dodvori javnom mnjenju, da se uvede neka obaveza, ali da pritom ne bude previše veliki izazov. Jer je rok kratak, neke efekte bismo mogli da osetimo ako bi vojni rok bio, recimo, šest meseci pa da se podeli na dva dela - samu obuku i boravak u nekoj jedinici i da se na taj način održi njeno brojno stanje. Naime, problem vojske je u činjenici da su njeni bataljoni samo delimično popunjeni sastavom koji je tu za razvoj jedinice u ratu na poziv na mobilizaciju - rekao je Radić.
Slikovito opisuje: - Ako zamislimo jedinicu od 500-600 ljudi, mi sada imamo u toj jedinici 100 ljudi, 30 ljudi. Ta razlika u brojevima su - rezervisti. Ali, vidimo kako kod nas funkcioniše mehanizam odlučivanja - kaže predsednik, Vlada sledi, u Skupštini će nesumnjivo da prođe. Mi imamo zakon koji definiše vojnu obavezu i on je suspendovan u samo jednom članu.
Prema mišljenju Radića, ljudi koji vode sistem pokazali su se nesposobnim da reše problem popune, na osnovu onih mehanizama koji su ostali njima u nasleđe kad su došli na vlast.
Komentari 9
ostavi komentar