Društvo i ekonomija
09. 09. 2024. 16:47 13
"Nisu poznate okolnosti": Ministarstvo poljoprivrede o tome zašto je reka Ibar presušila
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede odgovorilo je na upit N1 o tome zašto je reka Ibar presušila u delu na granici Srbije i Crne Gore, da "nisu poznate okolnosti nestanka vode u vodotoku", ali da to može biti posledica niskog vodostaja.
Moćna reka Ibar presušila je u delu na granici Srbije i Crne Gore i nizvodno od Ribarića, a ribolovačka društva vrše akcije spasavanja ribe, pisao je nedavno sajt mašina.rs.
Ribolovci iz Rožaja rekli su da je u pitanju "nezapamćena ekološka katastrofa" i da takva situacija nikada nije desila u tim razmerama. Ribolovci iz Rožaja su uz pomoć poljoprivrednog inspektora iz Bijelog Polja pokušali da spasu deo ribe koji je ostao živ u baricama. Oni su ribu prebacili u dublje delove korita, virove koji zasad nisu presušili.
- Nisu poznate okolnosti nestanka vode u vodotoku. Prema saznanjima sa terena, reka Ibar je presušila na teritoriji Republike Crne Gore, pa zbog toga vode u reci Ibar nema na teritoriji Srbije. Oko dva kilometra nizvodno od granice sa Crnom Gorom u Ibar se uliva reka Vidrenjak, gde ima vode u vodotoku, nizvodno vode ima u akumulaciji brane Gazivoda, potom se nizvodno dalje ulivaju pritoke Sitnica, Raška, Jošanica, Studenica, Lopatnica, tako da reka Ibar od dela uliva reke Vidrenjak, a što je na lokaciji na oko 2km od granice sa Crnom Gorom, teritorija Opštine Tutin, pa sve nizvodno do uliva u reku Zapadna Morava nije presušila, vode u vodotoku ima. Na delu od granice sa Crnom Gorom, do uliva reke Vidrenjak nema korisnika vode iz vodotoka, vode u vodotoku nema jer uzvodno od granice nije dotekla voda rekom Ibar - naveli su u saopštenju iz Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije, piše N1.
Kako su rekli, vodna inspekcija nije dobila predstavke u vezi sa presušivanjem reke Ibar, već je do tih saznanja, tvrde, došla putem medija.
- Nakon tih saznanja vodni inspektor se uverio na licu mesta da na teritoriji Srbije vode u vodotoku nema sve do uliva reke Vidrenjak, jer uzvodno od granice sa Crnom Gorom nije dotekla voda rekom Ibar. Nije bilo preduzimanja mera od vodne inspekcije - dodali su.
Kažu da nestanak vode može biti posledica niskog vodostaja u reci zbog, kako su naveli, malovodnog perioda.
- Slična pojava i izuzetno nizak vodostaj reke Ibar na teritoriji Srbije desila se pre okvirno 15 godina. Nizak vodostaj reke Ibar je nastupio zbog izuzetno sušnog perioda, odnosno perioda bez padavina i visokih temperatura vazduha i bez dotoka vode rekom Ibar iz Crne Gore. U pitanju je vremenska nepogoda, sušni, malovodni period - period bez padavina u dužem vremenskom periodu i izuzetno visoke temperature vazduha - navode iz ministarstva.
Ipak, po oceni članova Sportsko-ribolovnog kluba "Ibar" Rožaje, Ibar je presušio i zbog nemara čoveka prema reci i prekomerne potrošnje vode.
Na nemar i prekomernu potrošnju upozoravala je i inicijativa "Pravo na vodu", koja je objavila dopunjenu mapu nestašica pijaće vode u Srbiji.
Komentari 13
ostavi komentar