Društvo i ekonomija
18. 08. 2024. 15:07 11
Ruski opozicionar: Vulin je saučesnik u mom hapšenju
Andrej Pivovarov, ruski državljanin i bivši izvršni direktor u međuvremenu ugašenog prodemokratskog pokreta Otvorena Rusija, proveo je više od tri godine u zatvoru. Oslobođen je 1. avgusta u razmeni zarobljenika između Rusije i zapadnih zemalja. On je za nedeljnik Radar ispričao da je bio uhapšen zahvaljujući materijalu sa sastanka ruskih aktivista u Beogradu, koji je vlastima u Moskvi predao tadašnji srpski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin.
Pivovarov je do razmene zarobljenika bio tri godine i dva meseca zatvoren, od čega je poslednjih godinu dana i sedam meseci bio u samici. Za to vreme Vulin je sa mesta ministra policije najpre imenovan za direktora Bezbednosno-informativne agencije, a od pre tri i po meseca je potpredsednik Vlade "zadužen za praćenje stanja projekata iz delokruga više ministarstava i posebnih organizacija Vlade u koordinaciji sa predsednikom Republike".
S druge strane, Andrej Pivovarov priveden je u maju 2021, neposredno pre nego što je njegov avion sa aerodroma u rodnom Sankt Peterburgu trebalo da poleti za Varšavu. Suđeno mu je po zakonu o "nepoželjnim organizacijama" koji je usvojen u Rusiji 2015.
Suđeno mu je u Krasnodaru i jula 2022, u jeku ruske invazije na Ukrajinu, a osuđen je na četiri godine zatvora, na osnovu optužbe da je na čelu "nepoželjne organizacije". Od januara 2023. Pivovarov je držan u izolaciji u Kaznenoj koloniji broj 7 u ruskoj oblasti Karelija, na krajnjem severozapadu, koja se graniči sa Finskom.
Da je Pivovarov uhapšen zahvaljujući Vulinu prvi je otkrio novinar i aktivista Vladimir Kara-Murza, koji je kasnije i sam uhapšen i osuđen. Kara-Murza je za dnevne novine Nova tada rekao da su ruski državljani praćeni i prisluškivani tokom boravka u Beogradu.
Dva dana posle tog seminara u Beogradu, u dvodnevnu posetu Moskvi otputovao je Aleksandar Vulin i sastao se sa Nikolajem Patruševom, koji je punih 16 godina, do maja 2024, bio sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost Rusije. Samo dve nedelje nakon Vulinove posete Moskvi, uhapšen je i Pivovarov, koji za Radar navodi da je tada srpski ministar predao Patruševu materijal koji je bio rezultat nadzora sastanka ruskih opozicionara u Beogradu.
MUP Srbije je nakon sastanka Vulina i Patruševa saopštio da dve zemlje sarađuju i po pitanju "obojenih revolucija", što je termin kojim režim u Moskvi označava okupljanje i angažovanje opozicije u samoj Rusiji i u drugim državama, a taj termin u poslednje vreme sve češće koriste i srpski zvaničnici kada komentarišu sva okupljanja nezadovoljnih građana u Srbiji.
Osim što je MUP tada zvanično potvrdio saradnju, pojedini mediji objavili su da su Vulin i Patrušev potpisali dokument "o saradnji u borbi protiv obojenih revolucija".
Pivovarov za Radar kaže da je okidač za njegovo hapšenje bio materijal koji je Vulin predao Patruševu, a razlog hapšenja je bila njegova namera da se kandiduje za Državnu dumu.
- Ali sam dolazak Vulina i uključivanje Patruševa u ovaj slučaj podigli su nivo reakcije. Postao sam prva osoba koja je po ovom članu poslata u pritvor, a na svakoj od faza - sud, istraga, tužilački nadzor - odluke su donošene iz Moskve, što ukazuje na zaključak da je ceo proces nadzirao Vulinov prijatelj (Nikolaj) Patrušev - istakao je ruski opozicionar.
On je dodao da Vulina smatra jednim od saučesnika u hapšenju, istakavši da se nada da će srpski narod po zasluzi oceniti takvog političara.
Govoreći o svom boravku u zatvoru, on je rekao da su ga namerno poslali na sever u Kareliju, region sa jednim od najtežih uslova izdržavanja kazne.
- Kod političkih zatvorenika, osim teških uslova, postoji i poseban odnos. Ako običan zatvorenik može barem komunicirati sa drugim osuđenicima, i ako se ponaša mirno, ima pravo na uslovno puštanje ili ublažavanje kazne, političke zatvorenike namerno šalju u izolaciju, što značajno pogoršava njihove životne i komunikacione uslove. Poslednjih godinu i sedam meseci proveo sam u samici, i svi kontakti sa drugim osuđenicima bili su mi zabranjeni - podseća Pivovarov.
Kaže da se za svet mnogo promenio za te tri godine koje je proveo u zatvoru, "kao da se epoha promenila".
- Ali uglavnom za mene se ništa nije promenilo, iako sam proteran, i dalje ostajem ruski političar. Smatram važnim da nastavim da radim i razgovaram sa Rusima, onima koji su ostali u zemlji. Rusija nije Putin, procenat ljudi koji razumeju besmislenost i kriminalnost onoga što se dešava samo raste, rad sa njima ostaće mi glavni prioritet - zaključio je Pivovarov.
Komentari 11
ostavi komentar