Društvo i ekonomija

D. Ljutić

27. 01. 2024. 20:05 4

ŽIVOT NA BALKANU Beograd papren, Priština najjeftinija

Na Zapadnom Balkanu najskuplji grad za život je Beograd (186. mesto u Evropi), piše sajt Numbeo.com, koji se bavi analizom dnevnih troškova širom sveta. Tako brojke sa predsednikove skupe kineske table i realnost nemaju dodirnih tačaka o ekonomskoj moći Srbije na Balkanu. Taj "ekonomski tigar" je samo neuhranjeni četvoronožac.

Građani Srbije slušaju o zlatnom dobu, najboljem standardu u regionu, privrednom rastu i najvećim platama ikada. Sve tanji novčanici, poluprazni frižideri i visoke cene u prodavnicama ipak govore drugačije. Izmaštani "ekonomski tigar" Aleksandra Vučića nema baš nikakve veze sa realnošću. 

Na listi 119 najjeftinijih i najskupljih zemalja za život, Srbija se našla na 94. mestu, iza Bugarske, ali ispred Rumunije, BiH, Albanije, prema rang listi koju je napravio sajt Numbeo.com. Prema podacima ovog sajta, na Zapadnom Balkanu najskuplji grad za život je Beograd (186. mesto u Evropi), a nakon njega je Budva (188. mesto u Evropi). Iza Beograda je i Tirana (194. mesto u Evropi).

Prilikom numerisanja gradova vodili su se cenama u restoranima i marketima, cenama javnog prevoza, režije, zdravstvene zaštite, iznajmljivanja stanova i slično. Jedno od najjeftinijih mesta za život je Priština (234. mesto u Evropi), a slede Niš (232. mesto) i Tuzla (227. mesto). Sarajevo je skuplje za život od Podgorice, Novog Sada, Skoplja, Banjaluke.

Kao osnova istraživanja u jednom slučaju je uzeta država Njujork s indeksom potrošačkih cena (IPC) 100, tako da ako je IPC neke zemlje 70, troškovi života u toj zemlji su za 30 procenata niži nego u Njujorku, dok, sa druge strane, ako IPC iznosi 120, onda su ti troškovi 20 procenata viši.

Prema istraživanju sajta Numbeo, IPC u Srbiji iznosi 43,29, što znači da su cene robe i usluga u našoj zemlji 56,71 odsto niže nego u Njujorku, troškovi stanovanja, sa indeksom 8,47, niži su 91,53 procenta, ali je značajno niža i kupovna moć stanovništva za 60,85 odsto. Kada je reč o zemljama regiona, Makedonija je zauzela 112. mesto, uz još niže potrošačke cene nego u Srbiji, sa indeksom 37,41, a Bosna i Hercegovina je na 96. Bugarska je, prema ovoj listi, skuplja za život od Srbije, i nalazi se na 93. poziciji, a Crna Gora na 85. mestu.U rezimeu troškova života u Beogradu, ali i u samoj Srbiji, napravljeno je pre svega poređenje sa Dablinom. Glavni grad Irske inače slovi za jedan od najskupljih gradova u Evropi. Procenjeni mesečni troškovi četvoročlane porodice u glavnom gradu Srbije su 2.202,2 evra, bez kirije. Troškovi za samca iznose 639,6 evra, takođe bez kirije.

Beograd je 41,8 odsto jeftiniji od Dablina. Kirija u srpskoj prestonici je u proseku niža za 67 odsto nego u Dablinu. U Dablinu jedan obrok u prosečnom restoranu u gradu će vas koštati 15, a mesečna autobuska karta oko 142 evra. Iznajmljivanje stana na mesečnom nivou iznosi 1.953, a ako poželite da kupite nekretninu za kvadrat morate da izdvojite po 2.656 evra.U Beogradu, u prosečnom restoranu, možete za obrok da izdvojite i ne više od 1.000 dinara i da popijete pivo za 250. U Dablinu vam je za taj napitak potrebno oko 400 dinara. I za snabdevanje u prodavnicama Beograd je jeftiniji. Kod nas je za litar mleka potrebno 146.93 dinara, a u Dablinu 189. Za veknu hleba 84 dinara kod nas, a tamo čak 150. Kilogram pilećeg filea u Beogradu je nešto više od 700, a u Dablinu 1.000 dinara.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 4

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Namirivanje

Zoran Živković [03.05.2024.]




Video dana

Nisam spavao!

Anketa

Kojim rečima čestitate Uskrs?

Rezultati