Društvo i ekonomija
12. 10. 2023. 13:02 9
"Plata profesora tri puta manja nego u 2010."
Profesor i član Skupštinskog odbora za obrazovanje Branimir Jovančićević izjavio je za N1 da su plate na fakultetu od dolaska SNS na vlast iz dana u dan sve manje i da napretka na tu temu neće ni biti dok se na izborima ne smeni ova vlast.
- Pred nama je u budućnosti dugotrajan proces vraćanja srpskog školstva na grane na kojim je bilo - navodi Jovančićević.
I predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije Dušan Kokot slaže se da su prosvetni radnici u Srbiji u teškom pložaju i pita tzv. reprezentative sindikate – u čije ime će danas potpisati protokol sa Vladom Srbije, a za koji je siguran da ga ne podržava nijedan procenat prosvetnih radnika u Srbiji.
Podsećamo, sindikati prosvetnih radnika odlučili su da prihvate protokol koji im je ponudila Vlada Srbije. Protokolom, koji bi danas trebalo da bude potpisan, definiše se rast plata zaposlenih u prosveti za 10 odsto od januara 2024, kao i uvećanje koeficijenta za nekoliko grupa.
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije ipak ne prihvata ovaj dogovor. Kokot navodi da je polovina protokola nešto što ne bi smelo da se u njemu nalazi – a pitanju je pohvala vlasti u prethodnom periodu, a da je druga polovina tog dokumenta - šta će biti nakon izbora.
- Ne postoji nijedna stvar koja se dobija sada - ističe predsednik sindikata.
Profesor Jovančićević finansijsko stanje u kom se nalaze prosvetni radnici ilustruje podacima na ličnom primeru.
- U apsolutnim sumama i nominalno 2011. godine moja plata bila je duplo veća u apsolutnoj sumi, kad je strana valuta u pitanju. A kada se uzme u obzir i faktor inflacije, ta plata je sigurno tri puta manja u odnosu na 2010. godinu - rekao je Jovančićević, podsećajući da je 2010. kurs evra bio mnogo drugačiji.
On je naglasio da u Republici Srpskoj redovni profesor ima 1,8 veću platu nego u Srbiji, u Hrvatskoj 1,6 puta, u Crnoj Gori duplo veću, a u Sloveniji tri puta.
Profesor se slaže sa konstatacijom da vlast ne želi akademski obrazovane ljude.
- Vreme u kom živimo nije vreme napretka ni za obrazovane ljude, ni za prosvetu, ni za nauku. Od 14.000 naučnika u Srbiji samo 1.000 njih je projektno finsansirano - kaže Jovančićević.
Komentari 9
ostavi komentar