Društvo i ekonomija
28. 09. 2023. 07:00 20
Opšta bežanija stranih firmi iz Srbije
Najpametniji u Srbiji i onaj koji sve zna, i dalje tvrdi da smo mi ekonomski tigar u regionu. Kako poverovati da je iko od otpuštenih radnika video tigra uživo. Za minimalac koji primaju, teško da su mogli i do nekog ZOO vrta. Zašto je onda svepametni izabrao tigra za simbol nacionalnog blagostanja? Istorijski je poznato da mi imamo svoje životinje koje možemo, sa posebnim i nužnim patriotizmom da prikažemo svetu. Eto, poznato je da su svinje spasle Srbiju, i jedna glava te živuljke našla se na barjaku Crnog Đorđa. Moguće je da nam se zbog zanemarivanja, ta njuškasta lobanja sada sveti.
Mitros iz Sremske Mitrovice, kojim upravlja privredno društvo "Gierlinger Holding GmbH", napušta Srbiju. Svečanom otvaranju fabrike svojevremeno je prisustvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je podsetio da je ova firma dobila finansijsku pomoć Vlade Srbije u iznosu od 5,8 miliona evra u vidu subvencija za zapošljavanje.
Pre toga, sa bežanijom strane firme suočili su se i radnici tekstilne fabrike "Džinsi", koji su protestovali jer su putem SMS poruka otpušteni zbog likvidacije preduzeća, pozvani su na razgovor sa rukovodstvom. Najavljeni odlazak ove kompanije iz Srbije je u julu ove godine bio 11. slučaj da se strani investitor preko noći samo pokupi i napusti zemlju.
Zbog čega se na ovakav način maltene preko noći zatvaraju firme? Zašto strane investicije napuštaju Srbiju?
Na početku realizacije projekta subvencionisanja radnih mesta, država Srbija je investitorima davala od 2.000 do 4.000 evra po zaposlenom, da bi u poslednjih nekoliko godina delila i po 144.000 evra za jednog radnika. Šta su u međuvremenu dobili radnici koji su zaposleni u tim fabrikama i zašto su, pored tolike podrške države, oni hronično nezadovoljni i u večitom sukobu sa vlasnicima firmi. Nije uvek u pitanju to što moraju da nose pelene ili da u stavu mirno pozdravljaju svog nadzornika. Šta rade za platu od 40.000 dinara? Najčešće padaju u nesvest pa onda ponovo na liniju za motanje kablova.
Nezvanični ubedljivi šampion u dobijanju zauvek srpskih para, jeste nemačka hemijska kompanija "Henkel", koja je za investiciju u proširenje proizvodnje vrednu 93,6 miliona evra, u kojoj će zaposliti 100 radnika, dobila od države 14,4 miliona evra. To znači da je za jedno radno mesto plaćeno 144.362 evra. Među moćnijim dobitnicima je i fabrika "Geoksa", koja se po isteku ugovorenog roka o subvenciji jednostavno pokupila i napustila zemlju. Italijanski proizvođač obuće je svojevremeno (2012.) dobio 11,4 miliona evra subvencija što je tada svedeno iznosilo 9.000 evra po zaposlenom.
Po navodima ekonomista, zabluda je da u Srbiji ima stručne i jeftine radne snage, a iako je ima, na izmaku je zbog smanjenog nataliteta i odliva u inostranstvo, a trošak za radnu snagu je, u nekoliko poslednjih godina značajno povećan, čak udvostručen.
Još jedna otežavajuća okolnost za Srbiju je to što su skoro sve inostrane kompanije na taj način zasnovale proizvodnju da za nekoliko meseci mogu da sve spakuju u kamione i odu.
Komentari 20
ostavi komentar