Društvo i ekonomija
05. 04. 2023. 16:00 0
"Zaustaviti dečije brakove, svi imaju pravo na detinjstvo"
Dečji brakovi su jedan od najtežih oblika kršenja dečjih prava i jedna od najtežih formi rodno zasnovanog nasilja, rečeno je na javnom slušanju "Svako dete ima pravo na detinjstvo, zaustavimo dečje brakove", u Skupštini Srbije.
Predstavnica Romske ženske mreže Srbije Slavica Vasić Mitrović rekla je da su dečji brakovi prisutni i u romskoj zajednici i da se, prema podacima UNICEF-a, svaka druga devojčica uda pre 18 godine života.
Ona je rekla da je "rana udaja kao romska tradicija stereotip" jer na to, pre svega, "utiče siromaštvo, nedostupnost obrazovanja i zdravstvene zaštite i život u patrijarhalnim porodicama".
Vasić Mitrović je ocenila da je neophodna promena normativnog okvira u cilju prevencije i sankcionisanja ranih dečjih prinudnih brakova.
Državna sekretarka Ministarstva za brigu o porodici i demografiju Stana Božović rekla je da dečji brakovi u Srbiji nesrazmerno više pogađaju devojčice i da taj fenomen postoji kod opšte populacije, ali je učestaliji kod pripadnica romske zajednice.
Ona je rekla da se devojčicama prerano prekida detinjstvo, razvoj, napuštaju školovanje, a zdravstveni rizici su ogromni, jer uglavnom postaju majke i njihova mlada tela koja nisu formirana i zrela doživljavaju šok.
Božović je rekla da je Republika Srbija protiv dečjih brakova i da utvrđenim merama i politikama ukazuje na štetnost te pojave.
Državni sekretar Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Rejhan Kurtović rekao je da su dečji brakovi posledica, a ne uzrok i ocenio:
- Mi kao društvo moramo da lečimo uzroke i da prepoznamo sve faktore koji dovode do dečjih brakova, do ugrožavanja, pre svega dečjih prava, a onda i ljudskih i manjinskih prava.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić rekao je da to nisu maloletnički brakovi, već zajednice koje su najčešće prinudne.
On je ukazao da zajednice maloletnih osoba nisu tradicionalno vezene za romsku zajednicu, već da ih ima i u drugim zajednicama.
Pomoćnica poverenice za zaštitu ravnopravnosti Đurđa Janićijević rekla je da su dečji brakovi jedan od najtežih oblika kršenja dečjih prava.
Prema njenim rečima, dečji brakovi nesrazmerno više utiču na devojčice mada su i dečaci u opasnosti od tih brakova.
- Posledice dečjih brakova su teške i dalekosežne.Žrtve su obespravljene i lišene osnovnih prava na zdravlje, obrazovanje i bezbednost, zbog čega se često suočavaju sa fizičkim, psihološkim, ekonomskim i seksualnim nasiljem - rekla je ona.
Janićijević je ukazala da su dečji brakovi povezani sa ranim i čestim trudnoćama, visokim stopama mortaliteta i morbiditeta među majkama, velikim rizikom od pojave komplikacija tokom trudnoće i porođaja i velikim rizikom od oboljevanja od seksualno prenosivih bolesti.
Javno slušanje je organizovao Odbor Skupštine Srbije za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova u saradnji sa Romskom ženskom mrežom Srbije.
Komentari 0
ostavi komentar