Društvo i ekonomija

[ Izvor: European Western Balkans ]

14. 03. 2023. 13:49 3

Evroposlanici: Đinđić bio simbol nade

Prvi demokratski izabran predsednik Vlade Srbije Zoran Đinđić bio je ključna opoziciona ličnost u vreme destruktivne vladavine Slobodana Miloševića i borio se za prodemokratske reforme i integraciju Srbije u Evropsku uniju, pišu u autorskom tekstu poslanici u Evropskom parlamentu iz redova socijaldemokrata Tonino Picula i Pedro Markes.

U autorskom tekstu za briselski EU Observer, oni su naveli da je Đinđić bio simbol nade u bolju budućnost Srbije i kao ključni faktor stabilnosti na Zapadnom Balkanu, a njegovo ubistvo tumače kao brutalni napad na demokratske i evropske aspiracije Srbije, ali i na nastojanja da se stabilizuje i pomiri region koji su izazvali ratovi na teritoriji bivše Jugoslavije.

Autori teksta, kako prenosi EWB, zaključuju da je Đinđić stradao jer Srbija nije bila spremna za demokratske i društvene promene. Njegovu smrt karakterišu kao kolosalnu političku tragediju, ali i kao priliku da Srbija razmisli o tome šta želi da postigne kao društvo i da se dalje bori za ostvarenje Đinđićeve vizije.

Osvrćući se na situaciju danas u Srbiji, ali i u regionu – pre svega na Kosovu i Bosni i Hercegovini, autori sa žaljenjem zaključuju da Srbija nije uspela da iskoristi ovu priliku i oslobodi se destruktivne ideologije koja je donela razorne ratove u regionu. Isto tako ističu da je Srbija danas izgleda bliža Rusiji i Kini nego Evropskoj uniji.
Podsećaju da je sadašnji predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio ministar informisanja u Miloševićevom režimu i da je iz tog vremena ostao upamćen po uvođenju restriktivnih mera protiv novinara, posebno tokom rata na Kosovu. Konačno, Picula i Markes zaključuju da su za vreme režima Aleksandra Vučića demokratske težnje isuviše često bile nadjačane autokratskim tendencijama koje su imale za cilj da preuzmu potpunu kontrolu nad političkim procesima i svim medijima.Kako bi istakli istorijski i politički značaj koji je Zoran Đinđić imao, autori ga porede sa Vilijem Brantom, bivšim nemačkim kancelarom, koji je dobio Nobelovu nagradu za mir za napore da ojača saradnju u Zapadnoj Evropi i postigne pomirenje između Zapadne Nemačke i istočnoevropskih zemalja.

U duhu dela i reči ova dva velika državnika, Branta i Đinđića, oni podsećaju da se moramo nastaviti da verujemo u bolju budućnost za Srbiju i da težimo da ostvarimo viziju pokojnog premijera, a to je Srbija kao deo Evropske unije, jer bi to bi bila najbolja garancija za trajni mir u regionu, koji je za vreme aktuelnog rata u Evropi važniji nego ikad.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 3

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Ravnopravnost

Zoran Živković [12.04.2024.]




Video dana

Zavrteće vam se u glavi!

Anketa

Ko je kriv za razočaravajuću sezonu Zvezde i Partizana u Evroligi?

Rezultati