Društvo i ekonomija
22. 02. 2023. 11:37 0
Protest sindikata radnika TENT-a ispred Kasacionog suda
Protest Sindikata radnika termoelektrane Nikola Tesla Obrenovac počeo je ispred Vrhovnog kasacionog suda. Radnici su nezadovoljni odlukom suda o isplati uvećanja zarada na osnovu smenskog rada i tvrde da su preživeli pravnu golgotu zbog odluka suda.
Protest ispred kasacionog suda traje do 12 sati, a potom je predviđena i šetnja do Ustavnog suda koji, prema navodima sindikata, ćuti na prava koja su im ustavom zagarantovana.Organizator protesta Dragoslav Ljubičić za N1 kaže da je problem nastao 2005. godine kada dolazi do izmena zakona o radu i kada radnici stiču pravo na uvećanje zarada od 26 odsto na osnovu smenskog rada.
Do 2005. godine u EPS-u je bio na snazi kolektivni ugovor o uvećanju zarada na osnovu smenskog rada od 2 posto, a zakon o radu utvrdio je 2005 godine da to uvećanje iznosi 26 posto. Radnici su, kako objašnjava Ljubičić, prvo kod poslodavca pokušali da ostavre svoja prava i da im isplate razliku od 24 posto, a kada rukovodstvo firme to nije prihvatilo, radnici su krenuli u tužbe u jesen 2005. godine.
- Do dan danas to pitanje prolazilo je sve instance pravosudnog sistema, pretpreli smo pravu golgotu u pravosuđu, kao i ozbiljno neznanje sudija i nerazlikovanje noćnog i smenskog rada - rekao je Ljubičić.
On je naglasio da je 2014. godine Vrhovni kasacioni sud i tadašnji predsednik veća građanskog odeljenja Trifunović, iščitavajući direktive EU, utvrdio da su zahtevi radnika osnovani i ukinuo neke presude i vratio ih na ponovno suđenje, a na ponovnom suđenju, sudovi su počeli da presuđuju u korist radnika, a TENT je koristio prava na žalbu i odugovlačio sa procesima. Ljubičić navodi da je zbog toga svojevremeno i štajkovao glađu.Potom su iz TENT počeli radnicima da isplaćuju uvećanje zarada.
Međutim, kako objašnjava Ljubičić, 2016. godine sudija Trifunović odlazi u penziju i umesto njega dolazi sudija Slijepčević koji je, kako tvrdi, "u najmanje tri važna spora što se tiče građana protiv vlasnika krupnog kapitala izmenio sudsku praksu i prekršio osnovno pravilo pravosđa – ne dva puta o istoj stvari. On je, kako dodaje lider sindikata, promenio pravni stav u vezi uvećanja zarade za smenski rad, kao i u vezi prava na topli obrok. Sudija, dodaje, nije ukinuo i vratio presude, već ih je preinačio i nametnuo ogromne sudske troškove tužiocima.
On svoje odluke, kako kaže Ljubičić, sada obrazlaže metodologijom iz 2017. godine.
- TENT je tu metodologiju doneo na nezakonit način, svedoci postoje da je ona antidatirana i nezakonita, a garantuje prosečno 6,7 posto uvećanja zarade za smenski rad. Slijepčević tvrdi da je isto 6.7 posto što i 26 posto. Ovo nije kuća pravde, već nepravde - navodi lider sindikata.
Ljubičić dodaje i da su radnici Rudarskog basena Kolubara dobili na osnovnim sudovima presudu i svi smenski radnici Kolubare u tri navrata na tri godine su podizali to uvećanje, dok su radnici TENTA, Kostolca i ostali smenski radnici, među kojima i radnici Železnice i policije uvek završavali "u kandžama srpskog krivosuđa".Ukupno oko 900 ljudi iz TENT-a podnelo je tužbe, a neki su odustali u toku postupka jer je on iscrpljujuće skup. Od toga oko 200 radnika je do danas preminulo, a na tužbama se pojavljuju njihovi naslednici koji će „morati da vraćaju novac koji su po pravdi dobili“, kaže Ljubičić.
On optužuje sudove da su zavisni od izvršne vlasti i da se štiti država u odnosu na građane, a dodaje da verovatno "postoji i korupcija".
- Značajan broj sudija ima veću imovinu nego što su mogli steći - rekao je organizator protesta i pozvao nadležne da se pogleda imovina sudija "pogotovo ovih koji su nedodirljiva lica".- Naši zahtevi su da nam se na kvalifikovan način objasni zašto je pravno valjaniji stav koji je doneo sudija Sljepčević od pravnog stava donetog 2014, tražimo i da nam se kaže da li su sporovi vođeni bez pritiska izvršne vlasti - rekao je Ljubičić.
Komentari 0
ostavi komentar