Društvo i ekonomija

Direktno.rs

17. 11. 2021. 14:30 9

Promene u apotekama: Nova praksa pre izdavanja antibiotika

Farmaceutska komora Srbije pokrenula je uvođenje standardizovane farmaceutske usluge prilikom izdavanja antibiotika, kako bi se smanjila nepravilna i nepotrebna upotreba antibiotika i usporila antibiotska rezistencija.

Kako se navodi u saopštenju Farmaceutske komore Srbije, to u praksi znači da će farmaceut prilikom izdavanja antibiotika popunjavati kontrolnu listu zajedno sa pacijentom i tada ga informisati o svim detaljima koje mora znati prilikom uzimanja leka. Pacijenti će dobiti usmenu i pisanu informaciju o svim mogućim neželjnim reakcijama leka i kako ih minimizirati.

Farmaceutska komora Srbije navodi da je otpornost na antibiotike i dalje jedna od najvećih pretnji sa kojima se suočavamo, posebno u doba pandemije virusa korona.

Pojava novih multirezistentnih sojeva bakterija koje mogu postati otporne na sve dostupne lekove preti da nas vrati u "pre-antibiotsku eru" kada i osnovne operacije neće biti moguće, upozorava se u saopštenju.

Dodaje se da pacijenti često uzimaju antibiotike na svoju ruku, bez konsultacije sa lekarom, zbog čega može doći do povećanja otpornosti bakterija na antibiotike, kada se smanjuje mogućnost za izlečenja.

Zbog svega toga, kažu u Farmaceutskoj komori Srbije, pravilna upotreba antibiotika, njihovo savesno uzimanje, kao i informisanost pacijenata je veomo važno.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 9

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Pronadji premijera

Zoran Živković [01.08.2025.]




Video dana

Da se prošetamo malo

Anketa

Da li će Aleksandar Vučić ispuniti zahtev studenata i raspisati vanredne izbore?

Rezultati