Društvo i ekonomija

[ Izvor: Politika ]

02. 03. 2021. 22:07 0

Na FDU stiglo devet prijava za seksualno uznemiravanje

Posle afere sa rediteljem i scenaristom Mikom Aleksićem, koga su bivše studentkinje Fakulteta dramskih umetnosti optužile za osam silovanja i sedam nedozvoljenih polnih radnji, prof. Miloš Pavlović, dekan tog fakulteta, najavio je formiranje platforme "FDU protiv nasilja". Radna grupa, na čijem čelu su profesori Biljanom Srbljanović, Srdanom Golubovićem, dr Anom Martinoli i dr Irenom Ristić formirana je sa namerom da se otvori direktna komunikacija sa studentima koji su, na bilo koji način, izloženi seksualnom uznemiravanju, zlostavljanju, kao i drugim oblicima ugrožavanja i nedozvoljenog ponašanja u okviru obrazovnog procesa.

U izveštaju radne grupe o prijavljenim slučajevima uznemiravanja i neprihvatljivog ponašanja nastavnog osoblja FDU-a u periodu od 21. januara do 17. februara ove godine stoji da je primljeno 12 prijava, putem e-formulara podeljenog studentima i elektronske pošte. Devet prijava se odnosi na seksualno uznemiravanje različitog stepena, a tri na vređanje, omalovažavanje i ismevanje studenata, piše list Politika.

- Prijavljeno je ukupno šest osoba, od toga se na jednu osobu odnosi pet prijava, na dve osobe se odnose po dve prijave, a na tri osobe po jedna prijava. Prijavu za jednu osobu prosleđujemo nadležnim organima fakulteta na dalje procesuiranje, a za ostale prijave je u toku prikupljanje informacija. Kvalitativna analiza svih prijavljenih slučajeva seksualnog uznemiravanja i neprihvatljivih praksi u nastavi biće dostupna dekanu u zasebnim izveštajima - naglašeno je u saopštenju koje je Politici prosleđeno iz dekanovog kabineta.

Pored navedenih profesora, ostali članovi radne grupe su Stefan Ivančić, docent, Andrea Pjević, studentkinja prodekanka, Jovana Jankov i Nemanja Obrenović, članovi Studentskog parlamenta.

- Još jednom apelujemo na medije da o pitanjima vezanim za seksualno uznemiravanje i zlostavljanje izveštavaju profesionalno, balansirano i objektivno, štiteći žrtve i ugrožene. Molimo medije i da adrese platforme "FDU protiv nasilja" ne koriste za upite o pojedinačnim slučajevima. Platforma je kanal namenjen isključivo komunikaciji sa studentkinjama i studentima, kao i alumnijima koji osećaju potrebu da nam se obrate za podršku, savet i pomoć - ističu na FDU.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


PortretISTI

Zoran Živković [25.06.2025.]




Video dana

Kuju se veliki planovi

Anketa

Ko je kriv za nerede na protestu?

Rezultati