Društvo i ekonomija
18. 02. 2021. 19:54 12
Kako su glasale vladike? Porfirije imao glas više od Irineja
Srpska pravoslavna crkva izabrala je novog 46. patrijarha - Porfirija, dosadašnjeg mitropolita zagrebačko-ljubljanskog, a prvi put, u poslednjih mnogo izbornih sabora, sva tri kandidata za patrijarha izabrana su u prvom krugu.
Porfirije je osvojio 31 glas, vladika Irinej bački 30, episkop Jefrem banjalučki 24, episkop budimljansko-nikšićki Joanikije 17 i vladika diseldorfski i cele Nemačke Grigorije 13, saznaje N1 u Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Liberalniji kandidati za novog srpskog patrijarha su dosta dobro prošli, iako se u crkvenim krugovima razume da je država snažno lobirala baš protiv njih.
Na Saboru SPC za novog 46. patrijarha izabran je mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije. Monah Matej iz manastira Sisojevac izvukao je kovertu sa imenom novog patrijarha iz knjige Svetih jevanđelja, u kom su se nalazile koverte sa imenima tri kandidata koji su imali najviše glasova.
Proces je počeo liturgijom koju je predvodio mitropolit dabrobosanski Hrizostom, a koji je bio na čelu SPC kao najstariji član Sinoda do izbora patrijarha.
Sednica Sabora SPC je počela oko 12 sati, a završila se nešto pre 15.45h.
Komentari 12
ostavi komentar